​Enigma wystawiona zostanie na aukcje w Londynie. Do złamania kodu niemieckich szyfrantów przyczynili się między innymi polscy matematycy.

To późna wersja Enigmy, wyprodukowana w 1944 roku. Umocowana jest w dębowej skrzynce, a na jej wieku wciąż wisi instrukcja obsługi. Wszystkie części maszyny są oryginalna. Posiada również ebonitową matrycę, która dodatkowo szyfrowała alfabet.

Według ekspertów z londyńskiego domu aukcyjnego, Enigma może osiągnąć cenę od 30 do 50 tysięcy funtów. Po zakończeniu wojny, maszyny, które nie zostały zniszczone przez Niemców, często wpadały w ręce alianckich żołnierzy. Wiele  trafiło w ten sposób do prywatnych kolekcji.

Charakterystyczną cechą wystawionego na sprzedaż eksponatu są bakelitowe tarcze, które we wcześniejszych wersjach Enigmy wykonane były z metalu. Pod koniec wojny metal był tak tak cennym materiałem, że konstruktorzy maszyn szyfrujących szukali zastępczych rozwiązań.

Enigma to niemiecka przenośna maszyna szyfrująca opracowana przez Artura Scherbiusa, a następnie produkowana przez wytwórnię Scherbius & Ritter.

Enigma podczas II wojny światowej była wykorzystywana głównie przez siły zbrojne oraz inne służby państwowe i wywiadowcze Niemiec, a także innych państw.

Po raz pierwszy szyfrogramy zakodowane przy pomocy Enigmy udało się rozszyfrować polskim kryptologom w roku 1932.