XIX-wieczny zamek na sprzedaż w Szkocji - okazały i w całkiem dobrym stanie, można go kupić za jednego funta. Na czym polega ukryty kruczek w tej ofercie?

Zamek zbudowano 120 lat temu na niewielkiej wyspie u wybrzeży Szkocji. Należał do zamożnego biznesmena, który zatrzymywał się w nim podczas polowań i wypraw wędkarskich. Obecnie Kinloch Castle jest w posiadaniu organizacji opiekującej się zabytkami.

Okazałą rezydencję faktycznie można tanio kupić. Warunkiem jest jednak udokumentowanie, że posiada się fundusze na remont zamku, a co najistotniejsze, uczciwe zamiary, by się nim zaopiekować

Wstępny szacunek kosztu remontu to 20 mln funtów. Przyszły właściciel będzie musiał jeszcze dodać do tej sumy tego jednego funta, który jest ceną zakupu.

Na bogato

Zamek ma wiele bardzo bogato urządzonych pomieszczeń, choć niekoniecznie w gustownym stylu. Dominuje styl eklektyczny z wieloma  myśliwskimi trofeami i malowidłami, które przedstawiają pierwotnego właściciela - sir George'a Bullouga. 

Znajduje się też w nim osobliwy instrument, który naśladuje dźwięk całej orkiestry. Na renowację tylko tego eksponatu trzeba by wydać 50 tys. funtów, nie mówiąc już od konserwacji fortepianu firmy Steinway. 

Niemniej szkocka organizacja opiekująca się zabytkami ma nadzieję, że niska cena zakupu zamku przyciągnie zamożną osobę, gotową zainwestować w jego przyszłość.

 

Ambitne plany

Na wyspie, gdzie znajduje się Kinloch Castle, mieszka zaledwie 20 osób. Gdyby przywróć ten zamek do dawnej świetności, wyspa ożyłaby turystycznie i stałaby się na mapie Szkocji koleją ważną atrakcją.

Zadaniem nowego właściciela zamku będzie także wspieranie lokalnej społeczności i zadbanie o to, by odwiedzający zamek turyści nie zakłócali spokoju wyspy, jej mieszańców i zwierząt.

Opracowanie: