Blisko 600 osób zatańczyło w sobotę po południu krakowiaka pod Wieżą Ratuszową na Rynku Głównym w Krakowie. Wydarzenie to zostanie zgłoszone do księgi rekordów Guinnessa i wpisane do Księgi Polskich Rekordów i Osobliwości.

Zbiorowe tańczenie krakowiaka było formą uczczenia 60-lecia Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie.

Do tańca stanęło 296 par, czyli 592 osoby. Uczestnicy w 33-stopniowym upale przez 5 minut i 21 sekund jednocześnie odtańczyli na płycie Rynku wszystkie figury krakowiaka. Według wymogów, do pobicia rekordu w kategorii "taniec narodowy" konieczne było co najmniej 5 minut wspólnego tańca.

Jak krakus poszedł w tany z turystką

Krakowiaka tańczyły zespoły pieśni i tańca, w tym zespoły uczestniczące w XXI Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych "Krakowiak 2012", zorganizowanym przez Centrum Młodzieży, a także turyści i mieszkańcy Krakowa.

Zasadą było, żeby w każdej parze znajdowała się krakowianka lub krakowiak i osoba "cywilna". Obowiązywał krakowski strój lub krakowski element w stroju. Każdy turysta lub mieszkaniec Krakowa otrzymywał specjalną naklejkę, dzięki której można było ustalić liczbę wszystkich tancerzy.

Can you dance with me? (możesz ze mną zatańczyć?) - zapytał krakowiak z zespołu młodą Angielkę, a ta z radością wkroczyła na odgrodzony taśmami "parkiet" i ruszyła w tany. Podobnie zrobiło wielu innych turystów - i młodych, i starszych. Widać było, że wspólny taniec sprawia wszystkim dużo radości.

Wydarzenie było obserwowane, fotografowane i dokumentowane przez specjalne jury.

Wspólny taniec poprzedziła prezentacja układu krakowiaka na scenie przez "Małe Słowianki". Drugim etapem było odtańczenie układu przez wszystkie zespoły pieśni i tańca w strojach krakowskich; trzeci etap stanowiło bicie rekordu przez wszystkich chętnych.