Złoże złota warte 4 miliardy euro miał odkryć podczas prac polowych pewien Francuz. Taka sensacyjna informacja zelektryzowała internet. Mowa była o żyle złota, zawierającej 150 ton kruszcu. Teraz pojawiają się głosy poddające w wątpliwość doniesienia o tym znalezisku.
Portale na całym świecie informowały o francuskim rolniku, 52-letnim Michelu Dupont. Miał on odkryć na swojej ziemi regionie Owernia-Rodan-Alpy złoże złota, warte ponad 4 miliardy euro. Powiadomieni przez niego geolodzy mieli oszacować złoża na ponad 150 ton złota.
Historia miała nawet swoją kontynuację. Media pisały o krótkotrwałej radości mężczyzny. Francuskie prawo górnicze stanowi bowiem, że wszystko, co jest pod powierzchnią ziemi, należy do państwa.
Wiadomość poszła w świat, o rzekomym znalezisku informowały portale francuskie (Le Midi Libre, Nice-Matin, RTL info), amerykańskie, niemieckie, austriackie, norweskie, czy rumuńskie.
Rzekoma sensacja dotycząca domniemanego skarbu okazała się fałszywą informacją. Francuskie media, które pierwotnie informowały o znalezisku, usunęły już swoje artykuły.
Według "France Info" źródłem było medium fałszywe generowane przez sztuczną inteligencję.
W Europie złoża złota występują w kilku krajach, choć nie są one tak duże jak w Afryce, Azji czy obu Amerykach. Wydobycie złota w Europie ma jednak długą tradycję, a niektóre kopalnie są aktywne do dziś. Oto najważniejsze lokalizacje:
- Finlandia,
- Szwecja,
- Rumunia,
- Hiszpania,
- Grecja,
- Bułgaria.
Wydobycie prowadzone jest także w kilku innych krajach, ale na mniejszą skalę.
W Polsce występują złoża złota, choć obecnie nie prowadzi się przemysłowego wydobycia tego surowca na dużą skalę. Złoto w Polsce występuje głównie w Sudetach, a także w niektórych rejonach Dolnego Śląska.
- Złoty Stok: To najbardziej znane miejsce związane z wydobyciem złota w Polsce. Kopalnia w Złotym Stoku działała przez setki lat (od średniowiecza do 1961 roku). Szacuje się, że wydobyto tu ok. 16 ton złota. Obecnie kopalnia jest udostępniona do zwiedzania jako atrakcja turystyczna.
- Złotoryja: W jej okolicach również wydobywano złoto, głównie w średniowieczu. Miasto jest znane z tradycji płukania złota, odbywają się tam nawet mistrzostwa Polski w tej dziedzinie.
- Rejon Legnicko-Głogowski: W złożach miedzi w rejonie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego (KGHM) występują domieszki złota i srebra. Złoto jest pozyskiwane jako produkt uboczny.
- Sudety: W rejonie Lądka-Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej i Karkonoszy występują niewielkie złoża złota, które były eksploatowane w przeszłości.