Wielka Brytania gotowa był do starcia z Niemcami tydzień przed napaścią nazistów na Polskę. Na światło dzienne wypłynęła pierwotna wersja słynnego przemówienia króla Jerzego VI deklarującego wojnę. Zostało ono wyemitowane w radiu 3 września 1939 roku. Król Jerzy jak i jego słynne przemówienie stali się bohaterami filmu "Jak zostać królem" z Colinem Firthem w roli głównej. Kopia przemówienia zostanie wystawiona na aukcję w Londynie 10 grudnia. Cena wywoławcza to cztery tysiące funtów.

Wcześniejsza wersja przemówienia nosi datę 25 sierpnia 1939 roku. Napisana została tydzień przez napaścią nazistów na Polskę. Król oskarża w niej Niemcy o chęć zdominowania świata. W przymówieniu wyemitowanym 3 września 1939 roku nazwa kraju nie pada. Król mówi jedynie o "wrogu".

Tekst mowy napisał jeden z najbliższych współpracowników króla Harold Vale Rhodes. Zachowana kopia składa się z trzech stron. Widnieją na niej uwagi Rhodsa odnośnie długości zdań i stylu. W końcowej wersji znalazły się wyraźnie inaczej zbudowane zdania. Są krótsze i łatwiejsze do wypowiedzenia przez króla, który się jąkał.

Pierwsza wersja przemówienia sprzedana została przez spadkobierców Harolda Vale Rhodesa w 1970 roku. Według niektórych historyków, Wielka Brytania spodziewała się wojny z Niemcami od 1935 roku, kiedy to Hitler otwarcie zaczął ignorować warunki Traktatu Wersalskiego. Jednym z takich działań było m.in. wznowienie militarnego zbrojenia Niemiec. 

UG