Ukryta płaskorzeźba przedstawiająca gargulca we wnętrzu brytyjskiej katedry po raz pierwszy została sfilmowana przez drona. Średniowieczna maszkara znajduje się na wysokości kilkunastu metrów w zagłębiu jednego z okien świątyni w Chester.

Zazwyczaj takie ozdobniki umieszczane były na zewnątrz sakralnych budynków na zakończeniu rynien i w sklepieniach drzwi.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, po raz pierwszy gargulca można obejrzeć z bliska. Rzeźba powstała w XI wieku.

Wiedzieliśmy, że tam się znajduje i zawsze mówiliśmy o tym zwiedzającym na zasadzie ciekawostki. To niezwykle uczucie móc zobaczyć ją w pełne krasie - mówi rzecznik katedry w Chester.

Płaskorzeźbę można było oglądać z jednego tylko miejsca i dużej odległości. Teraz widoczna jest wyraźnie na filmie nakręconym przez drobna.

Według przekazów historycznych płaskorzeźba powstała na zlecenie duchownego, który nadzorował budowę katedry. Miewał on wizje diabła, który zaglądał przez okno, by zaburzyć odbywające się przed ołtarzem nabożeństwa. Wmurowana obok okna maszkara miała strzec wiernych przed złymi duchami.

(j.)