15 lipca to Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Jak pokazuje najnowszy raport CBOS-u, ponad połowa z nas korzysta z komórki do robienia zdjęć i używa jej jako budzika. Portale społecznościowe w telefonie przegląda czterech na dziesięciu Polaków.

Według statystyk, na przeciętnego mieszkańca naszego kraju przypada średnio 1,5 telefonu komórkowego.

Mam przy sobie cały czas 2 telefony albo 3 czasami. Używam ich od momentu, kiedy wstanę, do momentu, gdy zasnę; W sprawach służbowych niestety siłą rzeczy jestem uzależniony od telefonu. W życiu prywatnym raczej nie - mówili naszemu dziennikarzowi mieszkańcy Warszawy. 

Korzystanie z telefonu obciąża nasz kręgosłup. Za każdym razem, gdy pochylamy głowę, by przeczytać lub napisać SMS-a, na naszą szyję działa ogromny nacisk. To może prowadzić nawet do stanów zapalnych kręgosłupa. 

Przez nadmierne korzystanie z telefonu cierpią też nasze oczy. Jak mówi prof. Jacek Szaflik z Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, współczesne ekrany telefonów są zdrowsze od tych sprzed kilku lat. Dawka promieniowania elektromagnetycznego wydzielana przez nie jest też mniejsza - podkreśla. 

Lekarze zalecają odrywanie wzroku od ekranu telefonu co kilka minut i przenoszenie go na obiekt znajdujący się w oddali. To może zapobiec wadom wzroku w przyszłości.