RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Smartfon powoduje zmarszczkę. Technologiczną

Autor: Aktualizacja: Wtorek, 8 sierpnia (12:00)

Nadmierne używanie smarfonów postarza - ostrzegają brytyjscy lekarze. Zidentyfikowali nawet zmarszczkę, którą nazwali "technologiczną". Jest ona wynikiem osłabienia mięśni żuchwy i szyi.

Zmarszczka technologiczna występuje najczęściej u osób w wieku od 18 do 39 roku życia, którzy posiadają co najmniej trzy elektroniczne gadżety. Muszą też korzystać z nich dziennie ok. 150 razy.

Zdaniem doktora Christophera Rowlanda z Londyńskiej Kliniki Dermatologicznej dawniej, podobny stan zwiotczenia mięśni, występował u ludzi w średnim wieku. W ciągu ostatnich 10 lat można go już zaobserwować u osób z młodszego pokolenia, szczególnie u kobiet.

Na tym nie kończą się problemy z gadżetami. Powszechnie wiadomo, że korzystanie z jaskrawych ekranów urządzeń tuż przed snem, może poważnie zaburzyć nocny odpoczynek. Ponadto, jak podkreślają lekarze, za każdym razem, patrząc w dzień na ekran komórki, odsłaniamy większą powierzchnię karku. W słoneczne dni, to też może być niebezpieczne.

Źródło: RMF FM

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: