Jak piszą przedstawiciele MSZ, jeżeli sytuacja się pogorszy, to "ewakuacja może okazać się znacznie utrudniona lub nawet niemożliwa".
MSZ poleca Polakom przebywającym na Białorusi opuszczenie tego kraju. "Obecnie działają 2 przejścia graniczne z Polską dla ruchu osobowego: Bobrowniki - Berestowica oraz Terespol-Brześć. Ponadto działa przejście graniczne obsługujące wyłącznie ruch towarowy: Koroszczyn (Kukuryki) - Kozłowicze" - czytamy.
Osoby, które są w tym kraju powinny zarejestrować się w systemie Odyseusz i cały czas śledzić informacje resortu.
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oznajmił, że Rosja i Białoruś zgodziły się na rozmieszczenie wspólnej regionalnej grupy wojsk. Decyzja ta ma mieć związek z "zaostrzeniem sytuacji na zachodnich granicach państwa".
Przyjęcie i rozlokowanie rosyjskich żołnierzy na terytorium Białorusi - polecił Alaksandr Łukaszenka. Jak powiedział, "nie będzie to tysiąc ludzi". Wcześniej zapowiedział uruchomienie białorusko-rosyjskiego zgrupowania wojsk, którego podstawą będzie armia Białorusi.
Nie liczcie na wielką ilość wojsk, ale to nie będzie tysiąc ludzi - zapowiedział Łukaszenka, którego cytują media niezależne.
W minionych tygodniach ukraiński wywiad wojskowy informował, że przygotowane jest przerzucenie na Białoruś ok. 20 tys. rosyjskich żołnierzy.