"Propozycje ministra finansów nie satysfakcjonują mnie. Pod wpływem krytyki - i m.in. mojego głosu - rząd przygotowuje kolejną, czwartą wersję reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych. To będzie reforma, a nie likwidacja" - mówi Jarosław Gowin w Kontrwywiadzie RMF FM. "Podjąłem próbę wewnętrznej odnowy PO. Mój program mógłby zapewnić partii zwycięstwo w 2015 roku. Teraz Tusk musi wyjść z inicjatywą, która zmieni sondaże partii. Ruch jest po stronie premiera. Jeżeli nic nie zrobi, ja wystąpię z własną inicjatywą. Właśnie rozpoczynam konsultacje z tymi, którzy poparli mnie w wyborach na szefa PO" - zapowiada gość RMF FM.

Konrad Piasecki: Czy samozawieszenie to przedostatni krok na drodze do odejścia z partii?

Jarosław Gowin: Nie ma żadnego powodu, żebym odchodził z Platformy. Podjąłem próbę dokonania wewnętrznej odnowy naszej partii. Wynik wyborów pokazuje, że nie jestem w niej odosobniony.

Cytat

Podjąłem próbę wewnętrznej odnowy PO. Wynik wyborów pokazuje, że nie jestem w niej odosobniony

Tylko jest tak: Godson już odszedł, Żalka zawiesili, pan ogłosił, że robi to sam. Co dalej? We trzech to wy sejmową większością nie zachwiejecie i Tuskowi nie zagrozicie. Ma pan jakieś szable jeszcze?

Panie redaktorze, polityka nie polega na budowaniu szabel, nie polega na wewnętrznych frondach.


Wręcz przeciwnie, no właśnie na tym polega w praktyce.

Nie. Ona polega na tym, żeby przekonywać do swojego programu wyborców. Mam nadzieję, że ten program, który przedstawiłem w kampanii, a który będę rozwijał, zapewni Platformie zwycięstwo w roku 2015.

Ale to nie jest dzisiaj program partii. Program Tuska jest dzisiaj programem partii. A pański program jest programem outsidera.

Cytat

Po ogłoszeniu wyników pan premier zadeklarował wolę współpracy ze mną. Jak dotąd, ta deklaracja pozostała bez praktycznego wyrazu


Moim zdaniem potrzebna jest debata programowa w Platformie. Po ogłoszeniu wyników pan premier zadeklarował wolę współpracy ze mną. Jak dotąd, ta deklaracja pozostała bez praktycznego wyrazu. Będę czekał na jakąś inicjatywę ze strony Donalda Tuska.

Tylko, że Donald Tusk dzisiaj mówi: nie chce Gowin współpracować - niech wyjdzie. A jak nie wyjdzie, to mu pomogę. To jest dzisiaj deklaracja premiera.

Ja jestem gotów do współpracy, ale tutaj inicjatywa w oczywisty sposób należy do tego, kto jest zwycięzcą.


A jest pan gotów do odejścia?

Cytat

Jeżeli nie doczekam się na inicjatywę ze strony Tuska, to w imieniu tych 4 tysięcy członków Platformy, którzy na mnie głosowali, wystąpię z własną inicjatywą


Jeżeli nie doczekam się na inicjatywę ze strony Donalda Tuska, to w imieniu tych 4 tysięcy członków Platformy, którzy na mnie głosowali, wystąpię z własną inicjatywą.

Polityczną?

Wewnątrz Platformy. Inicjatywą programową. Już w tym tygodniu rozpoczynam kolejną turę konsultacji z tymi, którzy poparli mnie w trakcie wyborów wewnętrznych.


Panie pośle, ale w ogóle warto jeszcze rozmawiać o panu w Platformie?

Warto rozmawiać o Platformie, bo to jest partia rządząca i warto rozmawiać o Polsce.

A warto rozmawiać o Gowinie w Platformie, czy to jest już temat powoli zamykający się, de facto zamknięty?

To jest temat nieistotny z punktu widzenia normalnych obywateli. Normalni obywatele interesują się tym, co dzisiaj się rozpoczęło, czyli stanem edukacji, służbą zdrowia, gospodarką, podatkami. O tym będę rozmawiał.

Ale jednak trochę też się interesują pańską przyszłością. Mają mnóstwo sugestii. "Niech Gowin z klasą opuści Platformę, niech założy własną partię". Czemu ten Gowin jest taki miękki, pytają.

Cytat

Wielu prosi mnie: Nie daj się wypchnąć, nie odchodź


Jest bardzo wiele reakcji. Wielu z tych, którzy na mnie głosowali proszą mnie wręcz o rzecz przeciwną. "Nie daj się wypchnąć, nie odchodź".

Czyli między Scyllą a Charybdą i pan wybiera pozostanie?

Ja się koncentruję na innych sprawach. Nie na sprawach wewnątrz partyjnych, tylko na budowaniu programu, który być może będzie realizowany w następnej kadencji, ale jeżeli Platforma ma rządzić po roku 2015, to musimy być do tych rządów dobrze przygotowani.

A ja coś tak czuję, że pan chce polec na jakieś efektownej politycznej barykadzie.

Panie redaktorze, mój mistrz, a też bliski panu ksiądz Józef Tischner nazwałby pańskie pytanie hermeneutyką podejrzeń.

Odchodząc od języka hermeneutycznego do języka politycznego, nie jest tak, że jak przyjdzie do głosowania w sprawie OFE, to pan wtedy rozedrze szaty niczym Rejtan i powie: "O nie, na to się nie zgodzę. To koniec mój w Platformie"?

Mówiłem jasno, że żadna z tych trzech propozycji, które przedstawił minister Rostowski, mnie nie satysfakcjonuje. Jeden z publicystów, bodajże Rafał Ziemkiewicz, powiedział, że to jest mniej więcej taki wybór, że albo zabiorę panu jedną połowę pensji, albo zabiorę drugą połowę pensji, albo może pan sobie wybrać, którą połowę panu zabiorę. Ale mam nadzieję, że również pod wpływem moich głosów krytycznych wiadomo już, że rząd przygotowuje czwartą propozycję i gdy będę wiedział jaka to jest propozycja, będę potrafił odpowiedzieć na pańskie pytanie.

Ale pan to wie, bo pan to czyta, czy pan to wie, bo pan słyszy takie głosy z wewnątrz rządu i z wewnątrz partii?

Zarówno czytam, jak i słyszę.

Cytat

To będzie rzeczywista reforma, a nie likwidacja. Rząd przygotowuje nową wersję zmian w OFE

I ta czwarta propozycja będzie mniej bolesna dla tych, którzy są dzisiaj w OFE, niż wszystkie trzy pozostałe?

Ta czwarta propozycja będzie rzeczywistą, przynajmniej takie są intencje, reformą drugiego filara emerytalnego. Nigdy nie kwestionowałem, że trzeba funkcjonowanie OFE zreformować, natomiast nie będzie prowadziła do likwidacji.

Ale to będzie taki skok, który nie zabije rządu?

Mam nadzieję, że minister finansów uwzględni argumenty, które do tej pory padły w debacie - i ze strony szerokiego grona wybitnych ekonomistów, i ze strony polityków Platformy, bo przecież nie jestem jedynym, który zgłasza wątpliwości.

A warto w ogóle ten rząd utrzymywać w takim układzie personalnym, ministerialnym w jakim jest dzisiaj?

To jest pytanie do Donalda Tuska. To zawsze premier powinien mieć pełne prawo do tego, żeby suwerennie, oczywiście w porozumieniu z koalicjantem, określać skład personalny rządu, czyli przynajmniej tych resortów, które podlegają Platformie.

A partia nie powinna mu na przykład podpowiedzieć: "z ministrem finansów warto byłoby coś zrobić"?

Partia w tej chwili stoi przed wyborami wewnętrznymi i - jestem o tym głęboko przekonany - przed wewnętrzną debatą, dlatego, że wynik tych wyborów pokazał, że połowa członków Platformy nie akceptuje ani propozycji Donalda Tuska, ani propozycji moich, a druga połowa jest w dosyć istotny sposób podzielona co do tego jaka polityka służy Polsce.

I uważa pan, że partia powinna zmierzyć się również z pytaniem: "A może Tusk powinien odejść z funkcji premiera"?

Nie, takie pytanie dzisiaj byłoby tylko niepotrzebnym podsycaniem wewnętrznych napięć.

W czasie tych poważnych rozmów i tej współpracy, którą proponuje pan Tuskowi, nie podrzuciłby mu pan takiego pomysłu: "Donald, pomyśl o tym, czy nie warto byłoby cię zmienić"?

Cytat

Znam nastroje panujące w Platformie, może nawet lepiej niż ktokolwiek inny

Znam nastroje panujące w Platformie, może nawet lepiej niż ktokolwiek inny dzięki tej podróży po całej Polsce, Donald Tusk nadal jest niekwestionowanym liderem Platformy.

"Jeśli Tusk nie będzie potrafił zaproponować konkretnych zmian w rządzie, powinien podać się do dymisji" - tak mówi pański polityczny przyjaciel, poseł Żalek.

Jestem przekonany, że Donald Tusk jest politykiem na tyle kreatywnym i na tyle mocno stąpającym po ziemi, że ma świadomość, iż piłka jest teraz na jego boisku. Z jakąś propozycję wyjścia z tego impasu, którego wyrazem są chociażby niekorzystne dla nas sondaże czy spadek zaufania do samego premiera i polityków Platformy, musi wyjść.

Cytat

Ja nie pompowałem, ja tylko ujawniłem ten fakt. Zostałem bardzo brutalnie skrytykowany

A co powinien zrobić w reakcji na pompowanie kół, o którym dużo dzisiaj pisze "Gazeta"? To pan pompował? Panu pompowali?

Ja nie pompowałem, ja tylko ujawniłem ten fakt. Wtedy zostałem bardzo brutalnie skrytykowany. Dzisiaj widać, że mówiłem prawdę.

To co? Powinno się wyrzucić z partii tych, którzy pompowali?

Nie. To zarządu partii należy ocena tego faktu. Jeszcze raz podkreślę, że wszystko było zgodnie z prawem, ze statutem. Czy zgodne z zasadami wewnętrznej współpracy, wewnętrznej demokracji? Niech się wypowie zarząd.

No to ostatnie pytanie od słuchaczy. Pan Artur pyta: czy odejście konserwatystów - prawdopodobne - powinno owocować wcześniejszymi wyborami parlamentarnymi?

Ja nie widzę powodów, dla których mielibyśmy dzisiaj rozmawiać o wyborach parlamentarnych. Nasza gospodarka już jest w tak trudnym stanie, że wszyscy politycy - zwłaszcza politycy koalicji rządowej - powinni się skoncentrować na wyrwaniu tej gospodarki ze stanu stagnacji.