Pryskający mit zamożnego mecenasa, podważanie konstytucyjności opłat za przejazdy autostradami i... śmieciowy terror. To niektóre tematy piątkowych wydań dzienników. Na RMF24 publikujemy przegląd porannej prasy.

Prawnik za grosik

Mit zamożnego mecenasa, któremu wszyscy kłaniają się w pas, prysł jak bańka mydlana. Zawód ten nie daje już gwarancji zarabiania kokosów ani zdobycia prestiżu - pisze piątkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Podkreśla, że sukces finansowy odniosą nieliczni, reszcie młodych prawników przyjdzie stać się tanią siłą roboczą. Na dowód gazeta publikuje wywiad z dwiema młodymi kobietami, które "idąc na prawo padły ofiarą wygórowanych ambicji i tkwiących w nas od lat stereotypów, które boleśnie rozbijają się o twardą rzeczywistość.

Śmieciowy terror. Zamykają zsypy lokatorom

Będziemy więcej płacić. I... więcej chodzić! Oto skutki tak zwanej ustawy śmieciowej. Administracje bloków spawają zsypy w wieżowcach, żeby nikomu nie przyszło do głowy wyrzucać do nich śmieci. Tak dzieje się między innymi w Koszalinie. W wielu blokach nakazano ludziom segregować odpadki i znosić je na dół do śmietnika. Więcej na ten temat w piątkowym Fakcie.

Zabrany przez niemieckich urzędników malec, wrócił do domu

Malec, którego niemieccy urzędnicy zabrali polskiej rodzinie wrócił po interwencji "Faktu" do domu. Wcześniej tamtejsze władze stwierdziły, że pani Daniela i jej partner nie są w stanie zapewnić potomkowi dobrych warunków mieszkaniowych. Dziecko trafiło do rodziny zastępczej. Zrozpaczeni rodzice znaleźli dach nad głową u niemieckiego pisarza, w pięknym domu pod Berlinem. W zamian za pomaganie mężczyźnie dostali dla siebie cały parter domu, urządzili w nim pokoik dla Wiktora. Wokół las, łąka i świeże powietrze. Tabloid zainterweniował w sprawie interweniował u ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Po artykułach gazety, na sali sądowej pojawił się przedstawiciel konsulatu. Sąd widząc spore zainteresowanie mediów, zmienił swoje postępowanie - mówi gazecie ojciec dziecka. 

Myto niekonstytucyjne?

Przepisy, na podstawie których musimy płacić za przejazdy autostradami, są niezgodne z ustawą zasadniczą - dowodzi prawnik z Poznania. A konstytucjonaliści... ostrożnie przyznają mu rację. Pisze o tym "Gazeta Wyborcza". Dziennik zastanawia się, czy każdy kierowca będzie mógł wystąpić do sądu o zwrot poniesionych opłat. Więcej już w piątkowym wydaniu. 

Geograf będzie uczył fizyki

Od września wchodzi w życie ostatni etap fatalnej reformy byłej minister edukacji Katarzyny Hall - pisze "Gazeta Polska Codziennie" podkreślając, że licea ogólnokształcące wypuszczą za dwa lata humanistów, którzy będą prawdziwymi analfabetami w dziedzinie nauk przyrodniczych. "Fizyki, chemii czy biologii będzie uczył licealistów geograf "- pisze dziennik i przytacza opinie specjalistów, którzy twierdzą, że to największa porażka systemu edukacji. 

Państwo winne Kościołowi 60 tys. hektarów

Kościół nie zarobił na Funduszu Kościelnym. Przeciwnie, nigdy nie odzyskał większości zagrabionych przez komunistów majątków - informuje także dziennik i przytacza wyniki najnowszego raportu przygotowanego przez ekspertów Konferencji Episkopatu Polski. Wynika z niego, że do tej pory w rękach państwa jest ponad 60 tys. ha ziem należących do 1950 r. do instytucji kościelnych.