Odszkodowania, których będą domagać się niesłusznie zatrzymani w sprawie alarmów bombowych, cofnięcie wsparcia dla producentów ekologicznego prądu, były prezydent pracujący dla spekulantów - to niektóre tematy czwartkowych wydań dzienników. Na RMF24 publikujemy przegląd porannej prasy.

To nas wzięli za bomberów!

Niesłusznie zatrzymani w sprawie alarmów bombowych, które sparaliżowały kilkadziesiąt szpitali i instytucji w całym kraju, skarżą się Faktowi i zapowiadają, że pozwą premiera Tuska i państwo do sądu. Dwaj mężczyźni spędzili za kratkami 48 godzin. Nie było przeciwko nim żadnych dowodów. Przyznają tylko, że znali Marcina L., któremu postawiono zarzut straszenia zamachami bombowymi. Teraz za niesłuszne zatrzymanie będą domagać się odszkodowań. 

Szok! Kwaśniewski pracował dla spekulantów

"Jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie tak bardzo cenił wiedzę Aleksandra Kwaśniewskiego, że kilka lat temu dał mu zarobić. Wykryli to prokuratorzy z Katowic, którzy prowadzili śledztwo w sprawie ukrywania przez Kwaśniewskich niektórych źródeł ich dochodów" - pisze tabloid, który dotarł do akt tej sprawy. Mowa o banku Goldman Sachs, którego działania kilka lat temu doprowadziły do gwałtownego spadku wartości złotówki. Jak pisze "Fakt", spekulanci sami byli zaskoczeni, że grając na osłabienie polskiej waluty osiągnęli nie 6-procenty zysk, ale 8-procentowy. Gazeta pisze, że Kwaśniewski wykładał m.in. w Wiedniu, gdzie na konferencji dyrektora inwestycyjnego Goldman Sachs opowiadał o "szansach w Europie Wschodniej i Polsce".

Kto mógł szpiegować telefony polskich dyplomatów

"Edward Snowden ujawnił, że anglosaskie służby specjalne podglądały m.in. aparaty BlackBerry. W polskim MSZ to one są podstawowym instrumentem łączności" - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Dodaje, że resort zapewnia, iż aparaty mamy dobrze zabezpieczone, lecz są państwa, które zrezygnowały z ich użycia. Kanał komunikacyjny w przypadku BlackBerry zapewnia firma Research In Motion, która nigdy nie odcięła się od oskarżeń o współpracę ze służbami państw zaangażowanych w programy inwigilacji. Serwery RIM znajdują się m.in. w USA i Wielkiej Brytanii. Siedziba firmy w Kanadzie. To właśnie służby specjalne tych krajów: NSA, GCHQ i CSEC - są głównymi bohaterami afery Snowdena. Więcej na ten temat w czwartkowym wydaniu.

Polska odwraca się od zielonej energii

W poszukiwaniu oszczędności rząd planuje obciąć wsparcie dla producentów ekologicznego prądu - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna" i informuje, że w latach 2013-2020 wielkość dopłat miała sięgnąć 53 mld zł, ale te założenia trafiły już do kosza. Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii opóźnia się, nie ma już szans na jego wejście w życie w 2013 roku - czytamy w dzienniku. Eksperci branży twierdzą, że to błąd i ostrzegają, że bez modernizacji gospodarki Polska wpadnie w pułapkę niskiego wzrostu.

O próbkach z tupolewa

"Próbki pobrane z tupolewa nadają się do kosza" - pisze "Gazeta Polska Codziennie. Dziennik podkreśla, że materiały do badań pobrane w Smoleńsku przyleciały z Moskwy dwa miesiące po biegłych, którzy je typowali. "Nikt nie zweryfikował, co tak naprawdę przysłali nam Rosjanie. Przed skierowaniem próbek na badania do laboratorium nie sprawdzono ich np. przy użyciu tych detektorów, które były w Smoleńsku" - pisze gazeta. Więcej na ten temat w czwartkowym wydaniu.