"Od wtorku mamy 40-60 pożarów lasów dziennie. W lipcu już 500 pożarów w lasach, a w całym roku - 5 tysięcy. To jest rekordowy rok" - mówił w Rozmowie w południe w RMF FM Karol Kierzkowski, rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. Jak dodał, w tym roku w pożarach lasów zginęły 3 osoby, a 10 zostało rannych.

Jak wypoczywać w lesie, by nie doprowadzić do pożaru? Nie rozpalamy ognisk w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Uważamy na niedopałki papierosów, zapałki, zaprószenia ognia przypadkowe - radził w RMF FM Karol Kierzkowski. Jeżeli coś niebezpiecznego, groźnego zauważymy, dzwonimy na 998 lub 112 - dodał. 

Kierzkowski zwrócił też uwagę, że w upalne dni wjeżdżanie samochodem do lasu nawet w dozwolonym miejscu może skończyć się źle. Nagrzane elementy silnika czy układu wydechowego to nawet 400 stopni Celsjusza. Od 200-300 stopni może się zapalić trawa - wyjaśnił gość Pawła Balinowskiego. 

Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej stwierdził w RMF FM, że na razie nie powinniśmy się spodziewać tak dużych pożarów lasów, jak na zachodzie Europy. Zastrzegł jednak, że może się to zmienić, jeżeli utrzyma się susza i upały. 

Kierzkowski: Podpalenia to najczęstsza przyczyna pożarów lasów

Podpalenia to najczęstsza przyczyna pożarów lasów. Bardzo rzadko to są przypadkowe zaprószenia ognia - alarmował Karol Kierzkowski w internetowej części Rozmowy w południe w RMF FM. Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej mówił też, jak pomóc osobie tonącej tak, żeby samemu nie narazić się na niebezpieczeństwo.

Przede wszystkim rzucić cokolwiek - patyk, kawałek liny, może mamy koło ratunkowe... Nie przeceniajmy swoich możliwości, bo jeżeli podpłyniemy za blisko takiej osoby, może nas ściągnąć na dno" - przestrzegał Kierzkowski. Apelował też, żeby tzw. "łańcuch życia" tworzyły osoby, które mają do tego predyspozycje. To, co się wydarzyło w Jantarze, pokazuje, że łańcuch życia tak, ale to muszą być osoby, które mają odpowiednie umiejętności, potrafią pływać, mają odpowiednio dużo siły, żeby nie zostały porwane przez fale czy nurt rzeki - wyliczał gość RMF FM.