Gorlice w Małopolsce będą tym razem Twoim Miastem w Faktach RMF FM! Tak zdecydowaliście w głosowaniu na RMF 24. Opowiemy o wyjątkowych zabytkach i historii związanej z naftą. Atrakcji nie zabraknie. Słuchajcie Faktów RMF FM w najbliższą sobotę!

W tym tygodniu ekipa RMF FM zawita do Gorlic! /Michał Dukaczewski /Archiwum RMF FM

Jak co tydzień, mogliście wybierać spośród sześciu propozycji. W tym tygodniu od początku lider był jednak tylko jeden! Gorlice wygrały z ogromną przewagą, pokonując inne piękne miejsca - Ustrzyki Dolne, Opatów, Chodzież, Bytów i Kępno.

Do Gorlic zaprosił nas pan Piotr, nazywając je "miastem światła". Nie bez powodu, bo to tutaj dzięki Ignacemu Łukasiewiczowi w 1854 roku zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa. W XIX wieku miasto było kolebką przemysłu naftowego, co dziś można sobie przypomnieć w skansenie na terenie dawnej kopalni Magdalena.

Pod Gorlicami w 1915 roku rozegrała się jedna z największych bitew, która decydowała o losach I wojny światowej na froncie wschodnim. Miasto to niepisana stolica Beskidu Niskiego, a w okolicy znajduje się pięć obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Te i inne ciekawostki będziemy dla Was odkrywać w sobotę. Słuchajcie Faktów RMF FM od godz. 8!

Czekamy na zgłoszenia!

Nasi reporterzy co tydzień, w każdą sobotę, odwiedzają miasto, które wskażecie w głosowaniu na RMF 24! Cały czas czekamy też na kolejne Wasze zgłoszenia. Może następnym razem przyjedziemy właśnie do Was? Wystarczy w poniższym formularzu wpisać trzy argumenty, dlaczego to właśnie w Waszym mieście powinien zaparkować żółto-niebieski wóz satelitarny RMF FM! Zapraszamy!

Pokaż Fakty z Twojego Miasta - tu byliśmy! na większej mapie