RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Minister wydłużył limity czasu pracy kierowców. Powód: epidemia koronawirusa

Publikacja: Piątek, 17 kwietnia (11:13) Aktualizacja: Piątek, 17 kwietnia (11:00)

W związku z epidemią koronawirusa minister infrastruktury zdecydował o tymczasowym wydłużeniu limitów czasu pracy kierowców przewożących towary z 9 do 11 godzin dziennie.

Wydłużono również tygodniowy limit czasu prowadzenia pojazdu z 56 do 60 godzin. Łączny czas prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni nie może natomiast przekroczyć 96 godzin, co oznacza jego podniesienie o 6 godzin.

Po okresie prowadzenia pojazdu trwającym 5,5 godziny kierowcy przysługuje ciągła przerwa trwająca co najmniej 45 minut.

Kierowca, jeżeli dokona takiego wyboru, może wykorzystać również regularny tygodniowy okres odpoczynku w pojeździe.

Kierowcy wykonujący przewozy osób podlegają zmianom tylko w sytuacji przewozu realizowanego w związku z powrotami obywateli do ich krajów zamieszkania.

Resort zaznacza również w komunikacie, że "ze względu na wydłużenie czasu prowadzenia pojazdu z 9 do 11 godzin nie będą miały zastosowania odstępstwa w zakresie norm dziennych i tygodniowych okresów odpoczynku".

Zmiany, o których poinformowało ministerstwo, będą obowiązywać od 17 kwietnia do 31 maja 2020 roku.

Pełny komunikat Ministerstwa Infrastruktury znajdziesz TUTAJ! >>>>

Źródło: RMF FM/PAP

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: