RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Darmowe leki dla seniora? "Zapłaciłam 130 zł za lek, który miał być darmowy"

Publikacja: Czwartek, 29 września (09:00) Aktualizacja: Wtorek, 8 sierpnia (12:00)

14 tabletek za darmo, 28 – pełnopłatne, czyli absurdy systemu refundacyjnego i rządowego programu darmowych leków. Jak się okazuje, nawet darmowe leki dla seniorów mogą kosztować 130 złotych i więcej. Pacjenci choć dostają receptę z literą "S", w aptece muszą słono płacić. Wszystko przez skomplikowany system refundacyjny i nieprecyzyjnie wypisaną receptę.

Seniorzy muszą płacić choć mają receptę na darmowe leki, bo nie zgadza się liczba darmowych tabletek w opakowaniu. Wystarczy, że lekarz wypisze nie takie opakowanie i senior musi sięgnąć do portfela, by zapłacić za teoretycznie darmowe leki.

Lista "S" nie obejmuje wszystkich dawkowań i opakowań. Ten sam lek, gdy pudełko zawiera 14 tabletek lub 40 - jest darmowy, ale 28 tabletek - już nie.

Zapłaciłam 130 złotych za lek przeciwzakrzepowy, który miał być darmowy dla mojej mamy - skarży się nasza słuchaczka - Ja tego nie rozumiem, czym się różnią dwa opakowani po 14 od jednego po 28 i dlaczego lekarze o tym nie wiedzą.

Lekarz nie może więc wypisać leku na cały miesiąc - 28 tabletek - od razu, bo wtedy senior płaci. Musi wypisywać takie opakowanie jak wskazuje ministerialne obwieszczenia.

Chyba ministrowie chodzi o to, by starzy ludzie ciągle biegali do lekarza - komentuje nasza słuchaczka. I dodaje ostro: Nie ma jak to robić durnia ze starych ludzi.

Czekamy na wyjaśnienia Ministerstwa Zdrowia, dlaczego lekarz nie może wypisać darmowej recepty na 28 tabletek, choć może dwie po 14.

(j.)

 



 

Źródło: RMF FM

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: