Cristiano Ronaldo laureatem Złotej Piłki - plebiscytu FIFA i magazynu "France Football" na najlepszego piłkarza roku! O prestiżową nagrodę walczyli jeszcze: Niemiec Manuel Neuer oraz Argentyńczyk Lionel Messi. Gala odbyła się w szwajcarskim Zurychu.

Ronaldo otrzymał 37,66 proc. wszystkich głosów, Messi - 15,76 proc., Neuer -15,72 proc. Portugalczyk - odbierając nagrodę - nie krył wzruszenia. Zdobycie tego trofeum, to coś nieprawdopodobnego. To powoduje, że chcę być jeszcze lepszy - powiedział Portugalczyk.

Ronaldo po Złotą Piłkę sięgnął już dwukrotnie - w 2008 i 2013 roku. Portugalczyk jest jednym z najskuteczniejszych piłkarzy w historii Ligi Mistrzów - ma na koncie 72 trafienia. Broniący barw Realu Madryt Ronaldo jest także na dobrej drodze, by ustanowić rekord zdobytych goli w jednym sezonie Primera Division. W 17 meczach zdobył 26 bramek.

Podczas uroczystej gali ogłoszono także nazwisko najlepszego trenera 2014 roku. Został nim szkoleniowiec reprezentacji Niemiec, która zdobyła mistrzostwo świata - Joachim Loew. FIFA poinformowała, że Loew otrzymał 36,23 proc. wszystkich głosów. Drugi Carlo Ancelotti: 22, 06 proc., a Diego Simeone 19.02 proc.

Natomiast nagroda im. Ferenca Puskasa dla strzelca najładniejszego gola trafiła do Jamesa Rodrigueza, reprezentanta Kolumbii.

Złota Piłka

O przyznaniu Złotej Piłki - plebiscytu FIFA i magazynu "France Football" - decydują głosy selekcjonerów i kapitanów wszystkich reprezentacji zrzeszonych w FIFA, a także wybranych dziennikarzy z tych krajów. W gronie 23 nominowanych, z których wyłoniono finałową trójkę, nie znalazł się żaden Polak.

(es)