Anita Włodarczyk i Szymon Ziółkowski wygrali zawody w rzucie młotem, które odbyły się w ramach trzeciego lekkoatletycznego memoriału im. tragicznie zmarłej Kamili Skolimowskiej. Triumfatorem zawodów odbywających się na stadionie warszawskiego Orła był także Piotr Małachowski, który zwyciężył w rywalizacji w rzucie dyskiem.

Trudno wymienić wszystkie gwiazdy światowego sportu, które wystąpiły na imprezie upamiętniającej wybitną polską młociarkę. W memoriale wzięło udział m.in. 12 medalistów igrzysk olimpijskich w Londynie.

Z biało-czerwonymi walczyli m.in. kulomiot Reese Hoffa i młociarka Tatiana Łysenko. W stolicy wystąpili też słynni biegacze - specjalizujący się w biegach na 200 metrów Jamajczyk Warren Weir oraz Oskar Pistorius, biegający na specjalnych protezach.

Na stadionie Orła nie zabrakło też polskich sportowców. Kibice zobaczyli m.in. Adama Kszczota, Marcina Lewandowskiego, Tomasza Majewskiego, Piotra Małachowskiego, Szymona Ziółkowskiego i Anitę Włodarczyk. Ostatnia trójka była najlepsza w swoich dyscyplinach: Małachowski wygrał konkurencję rzutu dyskiem, a Ziółkowski i Włodarczyk okazali się najlepszymi młociarzami zawodów.

Jeszcze przed rozpoczęciem zawodów nasza młociarka zapowiadała, że mimo towarzyskiego charakteru imprezy, podejdzie do swoich startów bardzo ambitnie. Rekordy świata są zagrożone - podkreślała. Jeszcze teraz, żeby przez te klika startów jakoś funkcjonować, mieć motywację i cel, to trzeba myśleć o pobiciu rekordu świata. Czy to się uda w tym sezonie - nie wiem. Zobaczymy - dodała.

Wybitna młociarka

Kamila Skolimowska, mistrzyni olimpijska igrzysk olimpijskich z 2000 roku w Sydney w rzucie młotem, zmarła 18 lutego 2009 roku. Miała 27 lat. Zasłabła w trakcie treningu na zgrupowaniu kadry w Portugalii. Lekarzom nie udało się jej uratować mimo reanimacji. Przyczyną śmierci był zator tętnicy płucnej.

Skolimowska została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Urna z prochami lekkoatletki spoczęła w Alei Zasłużonych na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.

Najważniejsze sukcesy Kamili Skolimowskiej

1996 Piła złoty medal mistrzostw Polski seniorów
1997 Lublana złoty medal mistrzostw Europy juniorów
1998 Budapeszt 7. miejsce w mistrzostwach Europy
1999 Bydgoszcz złoty medal mistrzostw świata juniorów młodszych
1999 Warszawa rekord świata juniorów
2000 Sydney złoty medal olimpijski, rekord świata juniorów
2001 Edmonton 4. miejsce w mistrzostwach świata
2001 Melbourne zwycięstwo w finale Grand Prix IAAF, rekord świata juniorów
2002 Monachium srebrny medal mistrzostw Europy
2003 Bydgoszcz złoty medal młodzieżowych mistrzostw Europy
2003 Paryż 8. miejsce w mistrzostwach świata
2004 Ateny 5. miejsce na igrzyskach olimpijskich
2005 Helsinki 7. miejsce w mistrzostwach świata
2005 Izmir 1. miejsce w Uniwersjadzie
2006 Goeteborg 3. miejsce w mistrzostwach Europy
2007 Dauha rekord życiowy i rekord Polski
2007 Osaka 4. miejsce w mistrzostwach świata