Siłownie i kluby fitness przeżywają noworoczny szturm klientów. Jak co roku wiele osób obiecuje sobie, że od stycznia zacznie się systematycznie ruszać i walczyć o lepszą sylwetkę lub poprawę kondycji.

Mamy teraz dużo więcej telefonów, dużo więcej zapytań. Ludzie pytają o siłownię, fitness, o basen, bo też mamy. Jest dużo zapytań o różne aktywności - mówi Urszula Wojtowicz z klubu Fun Fit Studio w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu pod Szczecinem.

Jak dodaje, klientom nie wystarczają już same ciężarki na siłowni: Coraz więcej osób poszukuje czegoś nowego. Oczekują fajnych maszyn, fajnych rozwiązań. Osoby, która pokaże jak z maszyn korzystać, ale też ćwiczeń, które dadzą coś więcej. Wiele osób przychodzi na zajęcia wzmacniające kręgosłup.

Jak wytrwać w noworocznym postanowieniu?

Najtrudniejsze w noworocznym postanowieniu regularnego uprawiania sportu jest wytrwać w nim i wrócić na kolejne zajęcia. Jaka motywację poleca Agnieszka Sarzyńska instruktor pływania w Gminnym Ośrodku Sportu, Kultury i Rekreacji w Przecławiu pod Szczecinem?

Polecam wykupić sobie karnet na miesiąc, wtedy mamy motywację ekonomiczną, że szkoda nam odpuścić do końca miesiąca. A potem już się wkręcamy i wykupujemy na następny miesiąc - opowiada instruktorka.

Jak dodaje sporty wodne są praktycznie dla każdego i nie oznacza to jedynie pływania kolejnych długości basenu.

Osobom starszym polecam aqua aerobik, albo ćwiczenia na zdrowy kręgosłup w wodzie. Ci, którzy bardziej czują się na siłach niech wybiorą zajęcia bez dopisku "senior", wtedy dajemy większy wycisk - podkreśla Sarzyńska.


Trening dostosowany do naszych potrzeb i możliwości - to podstawa

Żeby wytrwać w postanowieniu trzeba dobrze wybrać rodzaj treningu. Zbyt forsowne i trudne technicznie ćwiczenia nie będą dobre na początek. Zwłaszcza jeśli noworoczne postanowienie wzięcia się za siebie należy do kogoś, kto nie ruszał się od 20 lat.

Polecałabym takim osobom zacząć od zajęć cardio. Wtedy będą w jednakowym umiarkowanym tempie ruszać się przez całą godzinę. Bardziej zaawansowane treningi, czy treningi wzmacniające na samym początku mogą zrobić nam krzywdę, ale zajęcia choreograficzne, taneczne, takie żeby się rozruszać są jak najbardziej wskazane - mówi Wiktoria Kaszubowska z klubu Fun Tit Studio przy Gminnym Ośrodku Sportu, Kultury i Rekreacji w Przecławiu pod Szczecinem.

Zapytana o skuteczną metodę na podtrzymanie motywacji trenerka poleca przyjęcie celu, do którego będziemy dążyć. Może to być wymarzona sylwetka, waga lub walka o lepsze zdrowie i kondycję. Podkreśla jednak, że najważniejsze jest codzienne pozytywne nastawienie, które ułatwi nam osiągnięcie nie tylko sportowych celów.