Były reprezentant Niemiec Thomas Hitzlsperger, jako pierwszy znany piłkarz z tego kraju, ogłosił, że jest gejem. Jego wyznanie w najnowszym wydaniu tygodnika "Die Zeit" z uznaniem przyjęli szefowie niemieckiej federacji, politycy i byli koledzy z boiska. 31-letni sportowiec bardzo długo odkrywał, iż jest homoseksualistą. Zaznaczył, że było to dla niego bardzo trudne. "Dopiero w ostatnich latach zaświtało mi, że wolałbym być razem z mężczyzną" - dodał.

Wypowiedziałem się na ten temat, ponieważ chciałbym wywołać dyskusję o homoseksualizmie wśród sportowców będących zawodowcami - powiedział Hitzlsperger. Poza tym mam wrażenie, że jest to dobry moment. Igrzyska w Soczi wkrótce się zaczną i myślę, że potrzebne są krytyczne głosy przeciwko kampaniom prowadzonym przez różne rządy przeciwko gejom - dodał niemiecki sportowiec.

Były zawodnik VfB Stuttgart i VfL Wolfsburg tłumaczył długie milczenie w tej sprawie atmosferą panującą w piłkarskiej szatni. Kto zna nastroje w drużynie, ten po prostu wie, co jest grane. Presja grupy potrafi być olbrzymia. Tak samo jest w rodzinie - powiedział Hitzlsperger. Jak podkreślił, "istnieje różnica pomiędzy milczeniem a kłamstwem".

"Wreszcie jakiś piłkarz zdobył się na odwagę"

Słowa 31-latka wywołały lawinę komentarzy. Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert powiedział, że Niemcy są krajem, w którym nikt nie musi ukrywać swoich preferencji seksualnych w obawie przed nietolerancją.

Prezes Niemieckiego Związku Piłki Nożnej (DFB) Wolfgang Niersbach podkreślił z kolei, że jako sportowiec Hitzlsperger był osobą prostolinijną i służył zawsze jako przykład dla innych. Miałem dla niego zawsze szacunek. Teraz ten szacunek jeszcze się zwiększył - powiedział działacz.

Lukas Podolski pochwalił na Twitterze gest kolegi z drużyny jako "odważną i słuszną decyzję". Podziw dla Hitzlspergera wyraził również były szef DFB Teo Zwanziger. Wreszcie jakiś piłkarz zdobył się na odwagę i upublicznił fakt, że jest homoseksualistą i to wkrótce po zakończeniu kariery - powiedział działacz. Otwarte podejście do homoseksualizmu ciągle nie jest jeszcze oczywiste - zauważył Zwanziger.

Wśród niemieckich polityków homoseksualizm od dawna nie jest uważany za sprawę wstydliwą. Jako pierwszy publiczną deklarację, że jest gejem, złożył ponad 10 lat temu burmistrz Berlina Klaus Wowereit. Gejem jest również Guido Westerwelle, do grudnia szef niemieckiego MSZ.

Ponad 50 razy zagrał w barwach narodowych

Hitzlsperger występował w reprezentacji Niemiec w latach 2004-2012. Zagrał w jej barwach w 52 meczach. W swojej karierze występował również na Wyspach - w angielskim Evertonie. We wrześniu 2013 roku zawiesił buty na kołku.

(MRod)