Rosja i Katar mogą stracić prawo do organizacji Mistrzostw Świata w piłce nożnej - donoszą brytyjskie media. Powołują się przy tym na słowa Domenico Scali, przewodniczącego niezależnej komisji, która odpowiedzialna jest za zreformowanie FIFA.

Afera FIFA: BBC tropi 10 milionów dolarów. Pieniądze były łapówką?

Dziennikarze BBC prześledzili drogę 10 milionów dolarów przesłanych z RPA do FIFA. Pieniądze zostały przelane na konto kontrolowane przez ówczesnego wiceprezydenta FIFA Jakca Warnera. Miały zostać wydane na rozwój piłki na Karaibach. czytaj więcej

Jeśli będziemy dysponować dowodami, że głosujący (ws. przyznania organizacji mundialu - przyp. red.) byli przekupieni, wówczas będzie to możliwe - powiedział w wywiadzie Domenico Scala. Podkreślił zarazem, że takich dowodów na razie nie przedstawiono. 

W międzyczasie jednak dochodzenie BBC zdobyło dokumenty potwierdzające przelewy z konta byłego wiceprezesa FIFA Jacka Warnera. Brytyjska korporacja ujawniła także proceder prania pieniędzy FIFA na Trynidadzie. 

Natomiast tygodnik "The Sunday Times", powołując się na byłego członka komitetu wykonawczego federacji zasugerował, że głosowanie przyznające organizację mundialu w 2010 roku wygrało Maroko. Dopiero po zmanipulowaniu wyników, organizację Mistrzostw Świata w piłce nożnej przyznano RPA.

(mal)