Na niespełna pięć miesięcy przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Tokio, serwis Gracenote opublikował najnowszą symulację medalową. Wynika z niej, że Biało-Czerwoni mogą wywalczyć najwięcej medali od 1996 roku.

Według Gracenote Polska zajmie 19. miejsce w klasyfikacji medalowej. Biało-Czerwoni mieliby wywalczyć dwa złote, pięć srebrnych i aż dziesięć brązowych medali. To lepsze prognozy, jeśli chodzi o liczbę medali, ale gorsze, jeśli mowa o kruszcach, niż jeszcze te opublikowane przez ten serwis na rok przed igrzyskami. Wtedy Gracenote prognozował, że Polacy przywiozą z Tokio 14 medali - sześć złotych, jeden srebrny i siedem brązowych medali - pisze Onet.

Gdyby sprawdziły się ostatnie prognozy, to 17 medali nasi sportowcy po raz ostatni wywalczyli na igrzyskach olimpijskich w Atlancie (1996). Wtedy jednak Polacy aż siedem razy stawali na najwyższym stopniu podium.

Zdaniem Gracenote w klasyfikacji medalowej triumfują Stany Zjednoczone - 117 (47-35-35) przed Chinami - 87 (42-22-23) i Rosją - 67 (25-20-12).

Mistrzami olimpijskimi według prognoz Gracenote zostaliby Paweł Fajdek (lekkoatletyka, rzut młotem) i wioślarska czwórka podwójna kobiet.

Srebrne medale wywalczyliby: Wojciech Nowicki (lekkoatletyka, rzut młotem), Anita Włodarczyk (lekkoatletyka, rzut młotem), Mateusz Rudyk (kolarstwo torowe, sprint), wioślarska czwórka bez sternika mężczyzn i wioślarska czwórka podwójna mężczyzn. Zostają jeszcze medale brązowe: lekkoatletyczna sztafeta mieszana 4x400 metrów, lekkoatletyczna sztafeta kobiet 4x400 metrów, Joanna Fiodorow (lekkoatletyka, rzut młotem), Piotr Lisek (lekkoatletyka, skok o tyczce), Marta Walczykiewicz (kajakarstwo klasyczne, K-1 200 m), drużyna sprinterek w kolarstwie torowym, wioślarska dwójka podwójna mężczyzn, Tomasz Bartnik (strzelectwo, trzy pozycje), drużyna siatkarzy i Joanna Łochowska (podnoszenie ciężarów, 55 kg).

Tyle tylko, że nie należy zbytnio przywiązywać wagi do takich prognoz, choć z pewnością są one wskaźnikiem siły danego kraju. Najlepszym przykładem są igrzyska w Rio de Janeiro. Z symulacji przeprowadzonej na 100 dni przed imprezą wynikało, że Polska wywalczy w Brazylii 17 medali (5-3-9). W rzeczywistości było o wiele gorzej, bo nasi sportowcy zdobyli 11 krążków (2-3-6).

SPRAWDŹ: Liga hiszpańska: Real wygrał El Clasico i jest liderem