W ten weekend baza potencjalnych dawców szpiku kostnego ma szanse znacznie się powiększyć. W katowickim Spodku trwa IV Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej, znanej siatkarki, która zmarła na białaczkę. Jeszcze w niedzielę, w specjalnych ambulansach będzie można zarejestrować się w bazie dawców i oddać krew.

Memoriał wiążę się zapewne z wieloma sportowymi emocjami, ale to również okazja do propagowania krwiodawstwa i przeszczepów szpiku kostnego. W niedzielę w południe przed Spodkiem stanie ambulans, w którym będzie można zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku. To nie boli i myślę, że taką decyzją można zrobić bardzo dużo dobrego -przekonuje Aleksandra Dyląg z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Dawcą szpiku może zostać osoba w przedziale wieku od 18 do 50 lat, trzeba być zdrowym. Sama rejestracja nie jest kłopotliwa. Trzeba wypełnić deklarację, następnie jest krótka rozmowa kwalifikująca z lekarzem i oddanie 5 mililitrów krwi - tłumaczy Dyląg.

Podczas poprzednich trzech edycji zarejestrowało się 350 potencjalnych dawców szpiku i 420 krwiodawców. 100 osób oddało 140 litrów krwi.

Do udziału w IV Memoriale Agaty Mróz-Olszewskiej zaproszono siatkarki Tauronu MKS Dąbrowa Górnicza, Crvenej Zvezdy Belgrad, Azerrailu Baku i Dynama Moskwa.

Dwukrotna mistrzyni Europy odeszła w 2008 roku

Agata Mróz-Olszewska była dwukrotną mistrzynią Europy, dwa razy wywalczyła ze Stalą Bielsko-Biała mistrzostwo Polski, a raz w barwach Gruppo 2002 Murcja tytuł mistrza Hiszpanii. Chorowała na mielodysplazję szpiku kostnego. Zmarła 4 czerwca 2008 roku w wieku 26 lat. Propagowała honorowe oddawanie krwi i szpiku kostnego. Po śmierci jej przyjaciele, wraz z mężem Jackiem Olszewskim, postanowili kontynuować tę działalność - stąd pomysł organizacji turnieju.