Jakub Błaszczykowski, Tomasz Jażdżyński i Jarosław Królewski będą przez najbliższe 12 miesięcy nadal zarządzać Wisłą Kraków SA, posiadającą drużynę w ekstraklasie. Władze Towarzystwa Sportowego Wisła, formalnego właściciela piłkarskiej spółki, wyraziły zgodę i podpisano stosowną umowę.

W styczniu tego roku Błaszczykowski, Jażdżyński i Królewski udzielili tonącej w długach i zawieszonej na grę w ekstraklasie Wiśle SA pożyczki w wysokości 4 milionów złotych. W zamian przejęli od Towarzystwa Sportowego Wisła prawo do kierowania piłkarską spółką. W umowie pożyczkowej zawarto postanowienie, że TS Wisła ma 12 miesięcy na spłatę długu, a jeśli tego nie zrobi przed 31 grudnia 2019, wówczas akcje piłkarskiej Wisły może przejąć trio pożyczkodawców.

Jesienią Błaszczykowski, Jażdżyński i Królewski przedstawili władzom TS Wisła warunki, na jakich mogliby zostać już pełnoprawnymi właścicielami Wisły SA.

Chcieli przejąć od Towarzystwa Sportowego Akademię Piłkarską, uzyskać 50 procent udziałów w nazwie i herbie klubu oraz przejąć kontrolę nad nieściągalnym długiem - 40 mln zł, jaki pozostał w momencie przejmowania piłkarskiej Wisły od poprzedniego właściciela - Tele-Foniki SA. Ponadto domagano się uregulowania spraw związanych z handlem pamiątkami. Podczas negocjacji tylko w tej pierwszej sprawie udało się osiągnąć porozumienie.

Negocjacje zakończone niepowodzeniem


Jażdżyński w opublikowanym we wtorek za pośrednictwem portalu społecznościowego Twitter oświadczeniu podkreślił, że negocjacje zakończyły się niepowodzeniem, gdyż od władz Towarzystwa Sportowego nie otrzymano żadnej nowej, formalnej i wiążącej odpowiedzi na kompromisowe propozycje.

"Brak kontroli nad długiem historycznym i brak uregulowania kwestii nazwy Wisła Kraków rodzą zbyt duże ryzyka biznesowe uniemożliwiające znalezienie poważnych partnerów biznesowych dla spółki" - podkreślił Jażdżyński w oświadczeniu, dodając, że w tej sytuacji on oraz Błaszczykowski i Królewski nie mogą zdecydować się na zakup i przejęcie pełnej odpowiedzialności za losy piłkarskiej spółki.

Jednoczenie podkreślono, że tercet zarządzający spółką w trosce o przyszłość piłkarskiej drużyny wystosował do władz Towarzystwa Sportowego nową ofertę.

Zawarto ugodę


"Jesteśmy gotowi przedłużyć stan obecny, w tym pożyczkę finansową i nasze zaangażowanie, o kolejne 12 miesięcy, pod warunkiem utrzymania wszystkich pozostałych umów, jakie nas wiążą w tym zakresie. Traktujemy tę propozycję jako wyjście awaryjne na wypadek, gdyby zarząd Stowarzyszenia nie dysponował środkami na dalsze prowadzenie spółki i drużyny piłki nożnej w Ekstraklasie" - zapewnił Jażdżyński, dodając, że "nie ma ryzyka upadku spółki ze względu na nasze nagłe wycofanie się".

Władze TS Wisła otrzymały list z taką ofertą w poniedziałek, a dzisiaj dokonano czynności formalnych, które przedłużyły czas zarządzania Wisłą SA przez tercet pożyczkodawców do 31 grudnia 2020 roku, o czym poinformował za pośrednictwem Twittera prezes TS Wisła Rafał Wisłocki.

"Zarząd TS Wisła Kraków jednogłośnie zaakceptował zaproponowane przez pana Jażdżyńskiego rozwiązanie. Dziś zawarto porozumienie, które obie strony podpisały. Mamy teraz spokój i dużo czasu, aby wypracować najlepsze rozwiązanie dla Wisły, a piłkarzom daliśmy możliwość, aby w spokoju przygotowali się do rozgrywek ekstraklasy. Mamy jasno określoną 'mapę drogow' dalszych rozmów" - powiedział  Wisłocki.

Zawarcie ugody skomentował za pośrednictwem Twittera Jażdżyński.

"Stowarzyszenie zgodziło się na przedłużenie obecnej sytuacji do końca 2020 roku. Podpisaliśmy z p. Wisłockim stosowną deklarację. Do połowy stycznia mają zostać podpisane formalne aneksy. Nie tak to sobie wyobrażaliśmy, ale pozyskaliśmy czas na ratowanie miejsca w ekstraklasie" - napisał przewodniczący Rady Nadzorczej Wisły SA.

Wisła po 20 kolejkach zajmuje piętnaste (przedostatnie) miejsce w tabeli i jest poważnie zagrożona spadkiem z ekstraklasy.


ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tour de Ski: Johaug najlepsza w biegu na 10 km