Piłkarski wicemistrz Portugalii, Benfika Lizbona jest w stanie bankructwa technicznego. Z przekazanych lizbońskiej giełdzie dokumentów wynika, że klub jest zadłużony na ponad 426 mln euro.

W ostatnim sezonie pasywa Benfiki zwiększyły się o 46,4 mln euro do poziomu 426,1 mln euro. Z kolei aktywa klubu wzrosły o 29,8 mln euro do 411,9 mln euro - poinformowało w komunikacie kierownictwo piłkarskiego wicemistrza Portugalii.Bruno Carvalho z władz stołecznego klubu określił jego obecny stan finansowy Benfiki jako "bankructwo techniczne", czyli niewypłacalność, przy równoczesnej ochronie przed kredytobiorcami. Nie możemy liczyć, że tegoroczne wpływy z letnich transferów szybko podreperują klubowy budżet, gdyż zostały one rozłożone na raty i minie jeszcze dużo czasu zanim pełna kwota dotrze do klubowej kasy. Jesteśmy technicznym bankrutem, gdyż aktualne zobowiązania Benfiki wobec wierzycieli przekraczają posiadane przez klub dobra o 14,1 mln euro. Musimy szybko zacząć poprawiać kondycję klubu - podkreślił. 

W opublikowanym na początku września przez UEFA rankingu transferowym tegorocznego lata Benfica Lizbona znalazła się na trzecim miejscu wśród europejskich klubów, które uzyskały największe zyski. Wicemistrz Portugalii wygenerował podczas wakacji aż 42,8 mln euro.Większość z nich to zasługa kontraktu z Zenitem Sankt Petersburg, który za 40 mln euro kupił belgijskiego pomocnika Benfiki Axela Witsela.

Utworzona w 1904 r. Benfika Lizbona jest najbardziej utytułowanym klubem Portugalii. Stołeczne "Orły" sięgały po trofeum mistrza ligi 32 razy oraz 24-krotnie zdobywały puchar kraju. W sezonach 1960/61 oraz 1961/62 triumfowały w rozgrywkach o europejski Puchar Mistrzów.