Drugi stopień zagrożenia lawinowego wprowadzono w Karkonoszach. To przez silny wiatr i intensywnie padający śnieg.

Jak przekazują goprowcy w komunikacie wydanym we wtorek późnym popołudniem - w ostatnich 48h spadło około 20 cm świeżego śniegu. Opadom towarzyszył silny wiatr.

W Karkonoszach jest do 80 cm śniegu, a miejscami jest go jeszcze więcej. Mamy trudne warunki turystyczne, szlaki są nieprzetarte i pokryte świeżym śniegiem. W niektórych miejscach występują zaspy.

2 stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

Zamknięte szlaki

Goprowcy apelują, by nie wchodzić na zamknięte z powodu zagrożenia lawinowego i trudnych warunków zimowych letnie szlaki.

Informujemy o tym, żeby przestrzegać zakazów i zamkniętych szlaków, na których nie powinni znaleźć się turyści. Pamiętajmy, że Karkonosze mają bardzo dogodny układ szlaków. Wszystkie miejsca zagrożone lawinami mają swoje warianty obejściowe. Bezwzględnie należy z tych wariantów korzystać - mówi Grzegorz Tarczewski, zastępca naczelnika Grupy Karkonoskiej GOPR.

Zamknięte są m.in. szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki czy szlak niebieski, czyli tak zwana Droga Jubileuszowa na odcinku od skrzyżowania ze szlakiem czerwonym przy Zakosach do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym na Czarnym Grzbiecie. Pełną listę publikuje Karkonoski Park Narodowy.

Opracowanie: