Wystartowała trzecia edycja konkursu „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?", organizowanego przez Wrocławski Dom Literatury i Fundację Olgi Tokarczuk. Mogą wziąć w nim udział uczennice i uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Autorki i autorzy najlepszych tekstów otrzymają czytniki e-booków i książki z osobistą dedykacją Noblistki.

Konkurs literacki "Jak zdobyć Nagrodę Nobla?" odbywa się już po raz trzeci. W tym roku motywem przewodnim jest pomaganie, troska o drugiego człowieka, wszystkie istoty żyjące i otaczający nas świat. Właśnie te zagadnienia powinny odbijać się w treści dowolnej krótkiej formy literackiej, stworzonej przez młodych pisarzy - poinformowano w komunikacie prasowym.

Jak czytamy dalej - organizatorzy zapraszają do nadsyłania bajek, opowiadań, fragmentów powieści, esejów czy reportaży. Nie ma żadnych ograniczeń gatunkowych. Ważne jednak, by tekst nie przekraczał objętości 6 tys. znaków ze spacjami, nie był wcześniej nigdzie publikowany i zgłaszany w innych konkursach.

Jako inspirację dla młodych autorów i autorek wybrano cytat z książki "Czuły narrator" Olgi Tokarczuk: "Cokolwiek dzieje się tobie, dzieje się mnie".

Cel konkursu

W komunikacie podkreślono, że celem konkursu jest zachęcanie młodych osób do podejmowania własnych prób twórczych oraz rozwijanie ich wyobraźni, wrażliwości i umiejętności kreatywnego pisania. 

Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (w dwóch kategoriach wiekowych: 4-5 klasa i 6-8 klasa) oraz osobno do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych.

Prace konkursowe należy przesłać za pomocą formularza online lub na adres info@literatura.wroclaw.pl. Każda osoba może zgłosić do konkursu tylko jeden tekst. Termin nadsyłania prac upływa 4 maja 2023 roku, a wyniki konkursu zostaną ogłoszone 8 czerwca - informuje Wrocławski Dom Literatury w przesłanej mediom informacji.