Burmistrz Dusznik-Zdroju Piotr L. i biznesmen związany z branżą hotelarską Ryszard S. zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące w związku ze śledztwie dot. nieprawidłowości przy budowie hotelu w Dusznikach-Zdroju.

We wtorek Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniu czterech osób, m.in. wysokiego rangą urzędnika samorządowego oraz przedsiębiorcy z Dolnego Śląska związanego z branżą turystyczną i hotelarską w Karkonoszach. Z ustaleń śledztwa CBA wynika, że w latach 2014-22 miało dochodzić do poważnych nieprawidłowości dotyczących wydawania decyzji administracyjnych w ramach realizacji jednej z inwestycji budowlanych w Dusznikach-Zdroju.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy prok. Tomasz Orepuk przekazał, że burmistrz Dusznik-Zdroju Piotr L. jest podejrzany o przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentach związanych z budową jednego z hoteli na terenie Dusznik-Zdroju.

Przy popełnianiu zarzucanych burmistrzowi czynów miał z nim współdziałać Ryszard S., który był rzeczywistym beneficjentem wydawanych, korzystnych decyzji związanych z budową hotelu - powiedział prokurator Orepuk.

Piotr L. jest podejrzany również o przyjęcie łapówki, a także o zatajenie w swoim oświadczeniu majątkowym pożyczki, jaką otrzymał od jednego z przedsiębiorców.

Hotel powstał na terenie objętym programem "Natura 2000"

Według ustaleń śledztwa, hotel o parametrach wskazanych w decyzjach wydawanych przez Piotra L., nie powinien powstać w miejscu, w którym był budowany. Wynika to m.in. z faktu, że teren, gdzie powstał hotel był i jest objęty programem "Natura 2000" - powiedział prokurator.

Ryszard S. i Piotr L. decyzją sądu zostali aresztowani na trzy miesiące.

Prokuratura postawiła w tym śledztwie jeszcze zarzuty dyrektorowi jednego z wydziałów Starostwa Powiatowego w Kłodzku Tomaszowi C. oraz Józefowi K. - współpracownikowi Ryszarda S. Mężczyźni usłyszeli zarzuty dotyczące przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach związanych z realizacją inwestycji. Józefowi K. zarzucono też wręczenie korzyści majątkowych i obietnicę wręczenia korzyści funkcjonariuszowi publicznemu - dodał prokurator Orepuk. Wobec tych dwóch podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Ryszard S. to biznesmen z branży hotelarskiej i jedna z osób znanych z tzw. "afery hazardowej".

Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.