Cztery osoby zatrzymane na gorącym uczynku to efekt działań policji w powiecie radomskim (woj. mazowieckie). Na terenie dawnej kopalni piasku zakopywano i składowano toksyczne odpady, m.in. kleje z kwasem amino-siarkowym i maleinowym.

Akcja policji została przeprowadzona wspólnie z pracownikami Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ).

Na gorącym uczynku

Kilka dni temu policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu namierzyli samochód ciężarowy, w którym - jak podejrzewano - mogą być przewożone odpady, również te niebezpieczne.

Kiedy tylko pojazd zjechał z drogi i dojechał do miejsca docelowego, policjanci rozpoczęli działania, w wyniku których czterech mężczyzn zostało zatrzymanych - informuje mazowiecka policja.

Na gorącym uczynku zatrzymano osoby w wieku 33-62 lata, gdy rozładowywały samochód, a następnie zrzucały beczki oraz pojemniki typu "mauzer" do wyrobiska. Policjanci zatrzymali także 61-letniego właściciela gruntu.

Kleje z kwasem amino-siarkowym i maleinowym

Na miejscu, w wykopie, znaleziono 11 sztuk pojemników typu "mauzer" zawierające prawdopodobnie kleje z kwasem amino-siarkowym i maleinowym oraz 8 sztuk 200 litrowych beczek z innymi substancjami niebezpiecznymi. Na naczepie samochodu znajdującej się przy wykopie ujawniono pojemnik typu "mauzer", 25 sztuk beczek 200 litrowych oraz 6 sztuk beczek 25 litrowych z niebezpiecznymi substancjami.

W związku z tym, że odpady należą do grupy niebezpiecznych, w akcji uczestniczyli też strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Radomiu, inspektorzy z warszawskiego GIOŚ, inspektorzy z radomskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, a także funkcjonariusze Laboratorium Kryminalistycznego KWP zs. w Radomiu.

W trakcie akcji użyto georadaru, który wskazał zmiany w glebie - może to świadczyć o dużej ilości odpadów zakopanych w tym terenie.

Wobec mężczyzn zastosowano cztery dozory policyjne oraz jeden areszt tymczasowy.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Radom-Zachód w Radomiu.