Pod hasłem "Silny Naród - Wielka Polska" odbył się w Warszawie Marsz Niepodległości. Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz twierdzi, że wzięło w nim udział niemal 100 tys. osób. Jak podkreślali przedstawiciele policji i władz miasta, było wyjątkowo spokojnie i nie doszło do większych incydentów.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

18:56

Rzecznik stołecznej policji nadkom. Sylwester Marczak poinformował, że od rana funkcjonariusze zatrzymali 27 osób. Były wśród nich m.in. osoby poszukiwane i takie, które wbrew zakazowi korzystały z dronów. Ewakuowano 42 osoby, które znajdowały się w niedozwolonych miejscach. Odpowiedzą one za wykroczenie. Taka interwencja miała miejsce m.in. na wysokości ronda de Gaulle'a, gdzie na trasę Marszu Niepodległości chcieli wejść uczestnicy pobliskiej kontrmanifestacji.

Kiedy my prowadzimy działania, są strefy, w których wykonujemy istotne czynności związane z zapewnieniem bezpieczeństwa. W tych strefach nie mogą znajdować się inne osoby. W tym przypadku w kilku punktach takie osoby się pojawiły. Z naszej strony był zespół antykonfliktowy - zaznaczył Marczak. Osoby nie chciały opuścić strefy, stąd decyzja o ewakuacji - tłumaczył. 

18:27

Nie chcemy ani Polski jako landu federalnej Europy, ani Polski jako generalnego gubernatorstwa Federacji Rosyjskiej. Nie chcemy pomysłów federacji polsko-ukraińskiej - mówił w czasie Marszu Niepodległości poseł Robert Winnicki z Konfederacji. 

18:13

Jak donosi nasz reporter Paweł Balinowski, uczestnicy Marszu Niepodległości powoli rozchodzą się spod Stadionu Narodowego. Ulice na trasie przemarszu są sukcesywnie otwierane. 

17:55

Presja ma sens, bo rzeczywiście w tym roku ten marsz odbywa się w sposób wyjątkowo spokojny. Mamy oczywiście do czynienia z pewnymi incydentami przede wszystkim z pirotechniką, która jest zakazana - powiedział na konferencji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zaznaczył, że jedyne co go niepokoi to hasła antyukraińskie i antyeuropejskie, które pojawiły się na marszu.

Jestem głęboko przekonany, że w Dzień Niepodległości powinniśmy się wszyscy wspólnie zastanowić co oznacza patriotyzm. Patriotyzm to dzisiaj zabieganie o polską rację stanu a mianowicie o silne relacje z Unią Europejską i o wspieranie Ukrainy - podkreślił. 

Trudno mi sobie wyobrazić choćby mój udział w podobnym przedsięwzięciu patrząc na to, kto ten marsz organizuje. Nie zapominajmy, jakie poglądy mają ci ludzie i co mówią w przestrzeni medialnej - zauważył Trzaskowski. 

17:49

Otwarta jest już większość ulic w Śródmieściu, nadal zamknięty jest most Poniatowskiego i odcinek Alei Jerozolimskich od pl. Starynkiewicza do ronda Waszyngtona - poinformował stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego.

Otwarta dla ruchu została ul. Marszałkowska, rondo Waszyngtona i al. Zieleniecka. Autobusy i tramwaje wracają na swoje trasy.

17:23

Młodzież Wszechpolska pochwaliła się na Twitterze spaleniem w czasie marszu flagi Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. 

Z kolei poseł Krzystof Bosak przekazał, że kilkanaście osób ze straży marszu ochraniało kobietę z tęczową flagą. 

17:00

Warszawski Marsz Niepodległości dotarł już na Błonia Stadionu Narodowego. Tam uczestnicy wysłuchają przemówień i koncertów. Wokół sceny są setki ludzi z flagami - co jakiś czas odpalają petardy i race. 

Oficjalne zakończenie wydarzenia przewidziane jest na godz. 19.

16:08

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz twierdzi, że w marszu wzięło dziś udział niemal 100 tys. osób. 

15:57

Czoło marszu znajduje się po drugiej stronie Wisły - relacjonuje reporter RMF FM Mateusz Chłystun. Tam przenoszą się teraz główne wydarzenia związane z tą imprezą. 

Nad centrum Warszawy niezmiennie krążą policyjne śmigłowce, a w ulicach dochodzących do Alei Jerozolimskich są tysiące policjantów gotowych interweniować, gdyby doszło do jakichkolwiek niepokojących zajść. 

15:36

Najnowsze nagranie z trasy marszu od naszego reportera Mateusza Chłystuna. 

15:28

Na zdjęciach widać, że wśród uczestników marszu są całe rodziny - w tym z małymi dziećmi.

15:20

Uczestnicy marszu nie posłuchali apeli organizatorów o nieużywanie materiałów pirotechnicznych. Nad tłumem pojawiły się setki rac i biało-czerwony dym. W pewnym momencie szara mgła zasnuła ulice Warszawy tak, że prawie nic nie było widać - relacjonuje reporter RMF FM Paweł Balinowski. 

14:56

Funkcjonariusze obezwładnili i wynieśli z okolic ronda de Gaulle’a kilku mężczyzn z kontrmanifestacji. Mieli oni ze sobą banery z napisami, m.in. "nacjonalizm to nie patriotyzm". W tym czasie marsz został wstrzymany. Do incydentu doszło na wysokości ulicy Smolnej. Marsz po kilku minutach ruszył dalej.

14:45

Marsz Niepodległości dotarł do ronda de Gaulle'a. Po drugiej stronie barierek odbywa się kontrmanifestacja środowisk lewicowych. Na rondo de Gaulle'a jako pierwsi dotarli motocykliści tworzący czoło przemarszu Marszu Niepodległości. Od strony ulicy Smolnej stoją osoby z flagami narodowymi. Na tym etapie nie mają jednak możliwości dołączenia do marszu, trasa jest dokładnie wygrodzona. Od strony Krakowskiego Przedmieścia ustawiono ciężarówki, które oddzielają maszerujących od kontrmanifestacji środowisk lewicowych. Jej uczestnicy są zasłonięci ciężarówkami, mają ze sobą transparenty m.in. "Nacjonalizm to nie patriotyzm", a także tęczowe flagi.

14:40

Marsz Niepodległości kieruje się w stronę Mostu Poniatowskiego. Poza zamkniętym ruchem kołowym i tramwajowym w al. Jerozolimskich zamknięte zostały ulice w rejonie ronda Waszyngtona i pod trasą mostu Poniatowskiego.

14:33

O godz. 14:30 Marsz Niepodległości wyruszył z ronda Dmowskiego. Na początku manifestacji jej uczestnicy odśpiewali hymn państwowy. Na Alejach Jerozolimskich powiewają liczne biało-czerwone flagi. Wśród uczestników Marszu Niepodległości są politycy Solidarnej Polski: minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski, wiceminister klimatu Jacek Ozdoba i europoseł Patryk Jaki. Jest też poseł PiS Antoni Macierewicz.

14:25

Na Marszu Niepodległości pojawiły się grupy rekonstruktorskie, w tym kilku husarzy. 

14:18

Przed wyruszeniem pochodu głos zabrała ppłk. Stanisława Kociełowicz ps. "Iskierka". "Cieszmy się, że mamy wolną i niepodległą Polskę. Kochajmy ją. Kochajmy naszą ojczyznę i również siebie kochajmy" - apelowała kombatantka. Nad rondem Dmowskiego unosi się dym z rac, powiewają biało-czerwone flagi. Pochód z ronda ma wyruszyć około godz. 14.30. Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego manifestacja ma dotrzeć po dwóch godzinach na błonia Stadionu Narodowego. Tam od godz. 17 zaplanowane są koncerty po Marszu Niepodległości. Zakończenie przewidziane jest na godz. 19. 

14:10

Na trasie przemarszu są duże siły policji. W pobliżu zaparkowane są wozy policyjne i tzw. polewaczka. Uczestnicy wydarzenia na rondzie Dmowskiego skandują: "nadchodzi Marsz Niepodległości", "Bóg, Honor, Ojczyzna". 

14:00

Uczestnicy Marszu Niepodległości na rondzie Dmowskiego w Warszawie.

13:55

"Modląc się o wielką Polskę, odnoszącą się także do wiary katolickiej chcemy, aby ten marsz był spokojny. Modlimy się o to, abyśmy potrafili się zachować jak polscy patrioci, byśmy pracowali dla dobra naszej ojczyzny, a kiedy przyjedzie taka potrzeba, abyśmy także o nią walczyli" - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Szef Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz. On także w ręku trzymał różaniec.

13:50

W okolicach Dworca Śródmieście na Alejach Jerozolimskich formuje się Marsz Niepodległości. Wielu uczestników gromadzi się też na pozostałych ulicach dochodzących do ronda Dmowskiego. Mają ze sobą banery i transparenty z hasłami - "Brońcie krzyża", "Polska poddana Chrystusowi" - i z nazwami organizacji, np. "Kluby Gazety Polskiej". Wymarsz planowany jest po godz. 14.

13:40

Zamknięte dla ruchu są al. Jerozolimskie między rondem Waszyngtona a ul. Emilii Plater. Ponadto zamknięte są ulice: al. Jana Pawła II na odc.: rondo Zgrupowania AK "Radosław" - Rakowiecka, oraz ciągi poprzeczne (z wyłączeniem ronda Czterdziestolatka), ciąg Okopowa - Słomińskiego na odc.: od Powązkowskiej do Pamiętajcie o Ogrodach (wraz z rondem Zgrupowania AK, "Radosław"), Królewska na odc.: od Marszałkowskiej do Krakowskiego Przedmieścia, Wybrzeże Szczecińskie od ul. Zwycięzców do ul. Sokolej, pl. Piłsudskiego, Wierzbowa, Moliera i Focha oraz Nowy Świat, na odcinku między ul. Świętokrzyską a pl. Trzech Krzyży.

Na objazdy zostały skierowane tramwaje linii 7, 9, 15, 17, 20, 23, 24, 26, 33, 35 i 72 oraz autobusy linii 106, 107, 108, 109, 111, 116, 117, 118, 119, 127, 128, 131, 146, 147, 151, 157, 158, 160, 162, 166, 167, 174, 175, 178, 180, 185, 190, 200, 222, 409, 500, 503, 507, 517, 519, 520, 521, 522, 525.

ZTM rekomenduje korzystanie z metra oraz pociągów KM, SKM, WKD, które kursują bez utrudnień. 

13:35

W Warszawie od rana w rejonie największych utrudnień w ruchu dyżuruje prawie dwudziestu informatorów, którzy udzielają aktualnych informacji odnośnie kursowania komunikacji miejskiej i pomagają odnaleźć właściwy przystanek - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Jest też dużo patroli policji, które dbają o bezpieczeństwo zarówno mieszkańców, jak i przyjeżdżających do stolicy. "Coraz więcej osób można spotkać na warszawskich dworcach. Ruch odbywa się płynnie" - poinformowała stołeczna policja.