W ramach akcji pomocowej dla Ukrainy harcerze z Chorągwi Mazowieckiej ZHP zebrali tysiąc apteczek, a od wspierających przedsięwzięcie skautów z Holandii i Szwecji otrzymali dodatkowe 260. Wszystkie trafią do ukraińskich obwodów, które współpracują z samorządem Mazowsza.

Wraz z apteczkami w transporcie pomocowym na Ukrainę przekazane zostaną także zgromadzone przez harcerzy materiały opatrunkowe - powiedział hm. Cezary Supeł z Hufca Płock, komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP im. Władysława Broniewskiego. Jak zaznaczył, zbiórka środków opatrunkowych jest kontynuowana. 

W ramach akcji pomocowej dla Ukrainy przygotowaliśmy tysiąc apteczek podręcznych, indywidualnych, które można przymocować do pasa. Najpierw harcerze zebrali materiały opatrunkowe, a potem jedna z firm uszyła specjalne pokrowce. Dodatkowo od skautów z Holandii otrzymaliśmy sto apteczek walizkowych, a od skautów ze Szwecji sto sześćdziesiąt apteczek w małych plecakach - wyjaśnił hm. Supeł. 

Przypomniał jednocześnie, że w chwili agresji Rosji na Ukrainę ZHP powołał sztab kryzysowy, w którego skład weszli komendanci poszczególnych chorągwi - jego głównym zadaniem była koordynacja pomocy humanitarnej na rzecz Ukrainy, a także przybywających do Polski uchodźców wojennych. 

Na początku w Chorągwi Mazowieckiej ZHP podjęliśmy decyzję, że priorytetem naszych działań będą inicjatywy lokalne, realizowane przez hufce, które znajdują się powiatach. Po informacjach od skautów z Ukrainy o bieżących, najpilniejszych potrzebach, w tym zwłaszcza o braku materiałów opatrunkowych, dodatkowo zdecydowaliśmy, że zorganizujemy akcję zbiórki tych środków - podkreślił hm. Supeł. 

Jak zaznaczył, inicjatywę mazowieckich harcerzy wsparła Fundacja Orlen, dzięki czemu część wyposażenia apteczek, oprócz zbiórki, została również zakupiona. Do apteczek, które trafią na Ukrainę, dołączyliśmy kartki z pozdrowieniami i laurki, które przygotowali najmłodsi harcerze oraz zuchy - dodał komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP. Wspomniał przy tym, że oprócz apteczek na Ukrainę trafią też środki opatrunkowe, które zostały posegregowane i zapakowane osobno. 

Dzięki pomocy samorządu Mazowsza apteczki i materiały opatrunkowe zostaną dostarczone na Ukrainę do partnerskich obwodów, z którymi współpracuje nasze województwo. To gwarancja, że środki te trafią w miejsca, gdzie są najbardziej potrzebne - powiedział hm. Supeł. 

Chorągiew Mazowiecka ZHP im. Władysława Broniewskiego z siedzibą w Płocku działa na terenie województwa mazowieckiego z wyłączeniem Warszawy i okolicznych powiatów - skupia ponad 20 hufców.