Rada Warszawy zdecydowała o podwyżce opłat za postój w strefie płatnego parkowania (SPPN). Do 300 zł wzrosła też opłata dodatkowa za brak biletu. Obszar SPPN zostanie powiększony.

Za pierwszą godzinę postoju z 3,90 zł do 4,50 zł. A potem analogicznie większe opłaty za kolejne godziny: 5,40 zł za drugą, następnie 6,40 zł za trzecią. A za czwartą i kolejną godzinę postoju stawka jak za pierwszą, czyli 4,50 zł - zapowiada Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich.

13 złotych - tyle według ustawy może maksymalnie kosztować pierwsza godzina parkowania w tzw. strefie śródmiejskiej. Tak jak w przypadku zwykłej strefy, stawka ta jest uzależniona od wysokości płacy minimalnej. W Warszawie na razie takiej nie ma, ale drogowcy rekomendują jej utworzenie. Wydaje nam się to zasadne. W tym momencie prowadzimy analizę zajętości miejsc parkingowych w okolicach Starego Miasta i Powiśla. - mówi Dybalski. Taka strefa ma sens tam, gdzie popyt na miejsca parkingowe jest tak duży, że zwykła strefa płatnego parkowania po prostu nie wystarcza - dodaje.

ZDM ma zakończyć analizy do końca czerwca. W zależności od jej wyników, do końca roku chce zarekomendować jej wprowadzenie.

Opłaty za abonament mieszkańca pozostaną na takim samym poziomie - 30 zł rocznie za abonament rejonowy i 600 zł rocznie za abonament obszarowy. Wzrosnąć ma natomiast kara za niezapłacony postój w strefie płatnego parkowania - z 250 na 300 zł.

Ponadto do tej pory, gdy opłata została wniesiona w ciągu 7 dni, była niższa i wynosiła 170 zł, po podwyżce będzie to 200 zł.

Radni zdecydowali również o rozszerzeniu strefy płatnego parkowania. Na Mokotowie SPPN obejmie dolny Mokotów (do linii ul. Gagarina) oraz górny Mokotów (do linii ul. Różanej). Na Pradze-Północ rozszerzenie strefy płatnego parkowania obejmie głównie obszar w okolicy pl. Hallera w kwartale ulic Jagiellońska, Ratuszowa, 11 Listopada oraz Starzyńskiego.

Zmiany wejdą w życie 15 sierpnia 2022 roku, oprócz podwyżki opłaty z niepłacenie za postój, która zacznie obowiązywać 2 stycznia 2023 roku.