31 nowoczesnych pociągów trafi na Pomorze. Sejmik Województwa Pomorskiego - jednogłośnie - zdecydował dziś o zmianach w budżecie, które umożliwią największą w historii Pomorza inwestycję w nowy tabor.

1 mld 113 milionów złotych - tyle warty ma być cały zakup w sumie 31 nowych pojazdów, które obsługiwać będą różne linie, choćby Szybkiej Kolei Miejskiej czy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Radni zabezpieczyli dziś w budżecie województwa ponad 422 mln złotych na wkład własny regionu. Reszta pieniędzy na zakup będzie pochodzić ze środków unijnych, w tym dotacji, którą wcześniej otrzymała PKP SKM w Trójmieście, ale jej nie wykorzystała.

Pociągi dostarczać będzie spółka Newag, z którą województwo w zeszłym roku podpisało umowę na 2 pojazdy z możliwością rozszerzenia jej o zakup kolejnych składów.    

Pierwsze pociągi, które kursować będą po linii SKM, mają trafić na Pomorze jeszcze w tym roku, do 2026 - jak deklarują urzędnicy - po tej linii mają jeździć już tylko nowe lub zmodernizowane składy.

W 2022 r. przewoźnicy kolejowi w Pomorskiem przewieźli 57,862 mln pasażerów. Większość z nich to pasażerowie PKP SKM w Trójmieście - 43,58 mln pasażerów. W tym roku jest szansa na przekroczenie 60 mln pasażerów. Nastąpił więc czas na poprawę jakości taboru - zarówno na liniach regionalnych, jak również na linii kolejowej, która stanowi kręgosłup transportowy metropolii - mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Mogę zapewnić, że pierwsze osiem pojazdów dostarczymy do grudnia bieżącego roku, a kolejne postaramy się wyprodukować tak szybko, jak to będzie możliwe - deklarował podczas sesji sejmiku Zbigniew Konieczek, prezes zarządu NEWAG S.A.

 

Opracowanie: