​Zarządzającym Muzeum Narodowym w Gdańsku, a także wszystkimi jego oddziałami i zbiorami - w tym także "Sądem Ostatecznym" Hansa Memlinga - formalnie jest już Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do tej pory organem prowadzącym gdańskie muzeum był resort kultury wspólnie z Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku.

Gdański muzeum i jego zbiory, w tym "Sąd Ostateczny" są od wczoraj zarządzane przez resort kultury - ogłosił dziś Jarosław Sellin, pomorski poseł i wiceszef resortu kultury.

Muzeum Narodowe to też kilka oddziałów, np. prestiżowe Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Przejęcie dotyczy wszystkich oddziałów, zbiorów i pracowników muzealnej instytucji. 

Mamy do czynienia z muzeum niezwykle ważnym, mającym niemal 150 letnią historię, mającym szereg oddziałów. Muzeum Narodowe w Gdańsku na pewno wymaga doinwestowania i chcemy się z tym wyzwaniem zmierzyć jako Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w każdym obszarze, to oczywiście będzie zależało od tego jak pan dyrektor Jacek Friedrich wraz ze swoim zespołem ten harmonogram działań opracuje i nam w Ministerstwie Kultury przedstawi - mówił dziś Jarosław Sellin, pomorski poseł i wiceszef resortu kultury.

Nowy oddział - Skarbiec Mariacki

Jak poinformowało ministerstwo kultury, powstanie również nowy oddział Muzeum - Skarbiec Mariacki. Eksponowane byłyby tu cenne zbiory liturgicznych przedmiotów, arcydzieł sztuki sakralnej należących do Bazyliki Mariackiej, ale przede wszystkim do nowego budynku przeniesiony byłby najważniejszy obiekt Muzeum Narodowego - tryptyk "Sąd Ostateczny" autorstwa Hansa Memlinga. To jeden z kilku najcenniejszych obrazów znajdujących się w zasobach polskich muzeów - informuje Urząd Miasta Gdańska.

Jak podaje magistrat, nowy oddział mieściłby się w budynku, który ma stanąć w sąsiedztwie Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, między ulicami Podkramarską, Szewską i św. Ducha. Działka ta należy obecnie do Miasta Gdańska.

Sejmik za przejęciem

Uchwałę w sprawie przekształcenia Muzeum Narodowego w Gdańsku w państwową instytucję kultury została przyjęta we wrześniu 2022 roku przez pomorski sejmik większością 22 głosów "za", choć część radnych podczas dyskusji poprzedzającej głosowanie wyrażała swoje obawy co do przyszłych losów muzeum i jego zbiorów.

W głosowaniu nad uchwałą uczestniczyło 29 radnych - 22 radnych było "za", 3 było "przeciw", 4 - wstrzymało się od głosu