Nad morzem przybywa turystów, pojawia się też dodatkowe zabezpieczenie medyczne. Pierwsza z sezonowych karetek pogotowia już rozpoczęła wakacyjny dyżur w Świnoujściu. Kolejnych 6 ambulansów pojawi się m.in. w Dziwnowie, Darłowie czy Międzyzdrojach za 3 tygodnie.

Jak co roku w okresie letnim w siedmiu nadmorskich miejscowościach Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie uruchamia dodatkowe, sezonowe zespoły ratownictwa medycznego. Jest to związane ze zwiększoną liczbą osób, które w tym czasie przebywają w województwie zachodniopomorskim.

W tych miejscowościach pojawią się dodatkowe karetki

Przekłada się to na liczbę interwencji naszych zespołów szczególnie na wybrzeżu. W letnie dni wyjazdów do pacjentów jest nawet trzykrotnie więcej - mówi Paiulina Heigel, rzecznik WSPR w Szczecinie.

Jako pierwszy dyżurować zaczął zespół dodatkowy w Świnoujściu - jest tam od 1 czerwca do końca września. W tym czasie w Świnoujściu dyżurują więc w sumie 3 zespoły ratownictwa medycznego. Pozostałe sezonowe zespoły pojawią się na wybrzeżu 24 czerwca i pracować będą do końca sierpnia. Stacjonować będą w Międzyzdrojach, Pobierowie, Dziwnowie, Ustroniu Morskim i Mielenku.

Kto wejdzie w skład zespołu dodatkowych karetek?

Zespół sezonowy składa się z dwóch ratowników medycznych lub ratownika medycznego i pielęgniarki systemu (pielęgniarka systemu to pielęgniarka, która ma tytuł specjalisty, specjalizuje się lub ukończyła kurs kwalifikacyjny w: pielęgniarstwie ratunkowym, anestezjologii i intensywnej opieki, chirurgii, kardiologii, pediatrii, a także ma co najmniej 3-letni staż pracy na oddziałach tych specjalności, oddziałach pomocy doraźnej, w izbach przyjęć lub pogotowiu ratunkowym).

Ambulans wygląda i ma dokładnie takie samo wyposażenie jak każda karetka podstawowa. Są w niej więc takie urządzenia do ratowania ludzkiego życia jak defibrylator, respirator czy AutoPulse czyli platforma do mechanicznego ucisku klatki piersiowej.

Opracowanie: