4,3 mln zł kosztowała zakończona właśnie wymiana pokrycia dachu hali widowiskowo-sportowej Spodek. Istniejącą od 51 lat ikonę Katowic, a zarazem jeden z najlepiej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych w Polsce, wkrótce czeka jeszcze modernizacja układu zasilania.

Dzięki gruntownej modernizacji dachu, Spodek został zabezpieczony na kolejne lata. W ramach prac w pierwszej kolejności wymieniono wyłaz dachowy, elementy uszczelniające okna świetlika centralnego oraz zabezpieczono istniejące łączniki. Następnie dach został pokryty membraną hydroizolacyjną EPDM. 

Kolejnym krokiem było uszczelnienie oraz pokrycie wszelkiego rodzaju wpustów, progów, obróbek blacharskich czy kierownic spływu wody.

Zakres prowadzonych prac był bardzo szeroki, ale tego też wymagała charakterystyka budynku. Mówimy o wielkim dachu, zabezpieczającym halę, w której mieści się niemal trzydzieści sektorów i może przebywać jedenaście tysięcy ludzi. Dzięki tej modernizacji obiekt będzie odporny na intensywne ulewy czy opady śniegu, a Spodek będzie mógł służyć nam wszystkim przez kolejnych kilkadziesiąt lat” - powiedział zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych spółce Katowickie Inwestycje Jarosław Łuczyński.

Katowiccy urzędnicy zaznaczają, że wymiana pokrycia dachu to nie koniec prac modernizacyjnych w Spodku. W połowie grudnia została podpisana umowa na modernizację układu zasilającego halę w energię elektryczną.

Jeden z najlepiej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych w Polsce

Spodek, który może pomieścić ok. 11 tys. osób, to ikona Katowic i jeden z najlepiej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych w Polsce. Jest halą uniwersalną, w której organizowane są koncerty, zjazdy, wystawy i targi, a także imprezy sportowe. Od kilku lat obok Spodka działa Międzynarodowe Centrum Kongresowe, połączone funkcjonalnie z halą.

Prezydent Katowic Marcin Krupa przypomniał, że Spodek gości nie tylko gwiazdy polskiej i światowej muzyki, odbywają się w nim również wielkie imprezy sportowe, jak tegoroczne Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn czy nadchodzące wielkimi krokami Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej.