​Nie będzie zwolnień w związku z wygaszeniem wielkiego pieca w hucie w Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie). Związki zawodowe z Arcelor Mittal Poland zawarły w tej sprawie porozumienie z zarządem firmy.

Piec, którego praca ma być niebawem wstrzymana, ma zostać ponownie uruchomiony. Jak dowiedział się reporter RMF FM Marcin Buczek, ma się to stać zanim nastąpi proces zatrzymywania drugiego wielkiego pieca w tym zakładzie - w tym przypadku chodzi o planowany od dawna remont.

Jest też zapewnienie zarządu, że będzie on dążył do utrzymania pracy obu pieców w przyszłości. A obecnie pracownicy huty mają m.in. przechodzić szkolenia lub brać zaległe urlopy.

Ostatecznością będzie kierowanie na tak zwane postojowe, ale w tym czasie pensja zasadnicza ma się nie zmienić.

Pracownicy będą mogli także zatrudnić się na innym stanowisku. W tej sytuacji to firma ma ponieść koszty ewentualnego przekwalifikowania.

"Obserwujemy spadek popytu"

W Dąbrowie Górniczej pracują aktualnie dwa wielkie piece. Spółka ArcelorMittal Poland podjęła decyzje o wygaszeniu jednego z nich.

Sytuacja rynkowa w Europie uległa dalszemu osłabieniu w okresie letnim. Obserwujemy spadek popytu, a portfel zamówień jest poniżej poziomu pracy technologicznego minimum dwóch wielkich pieców -  komentuje Frederik Van De Velde, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Jak czytamy w komunikacie wysłanym do naszej redakcji, ograniczenie produkcji jest spowodowane kilkoma czynnikami: spowolnieniem aktywności gospodarczej w Europie, schodzeniem ze stanów magazynowych przez klientów, rosnącym importem spoza Unii Europejskiej, a także wzrostem cen gazu i energii. 

Ponadto ceny uprawnień do emisji CO2, które nie dotyczą producentów stali spoza Unii Europejskiej, osiągnęły w tym roku rekordowo wysoki poziom i sprawiają, że produkcja stali w Europie staje się mało konkurencyjna. Zatrzymanie jednego wielkiego pieca oznaczać będzie spowolnienie produkcji w części przetwórczej, w związku ze zmieniającym się portfelem zamówień na różne produkty. 

Jak mówiła na początku września Krzysztof Wójcik, przewodnicząca NSZZ pracowników ArcelorMittal Poland, wielkie piece wygaszono już w Hiszpanii, Francji oraz Niemczech. 

Opracowanie: