Akcje Elektrociepłowni Będzin SA w tajemniczy sposób urosły w miesiąc ponad dziesięciokrotnie. W środę EC Będzin poinformował o podpisaniu umowy z Orlen Synthos Green Energy, zgodnie z którą na jego terenach będzie mógł stanąć reaktor SMR, z kolei w czwartek OSGE oświadczyła, że nie planuje współpracy z EC Będzin. Do sprawy odniósł się premier Mateusz Morawiecki.

Przez lata nikt nie interesował się akcjami Elektrociepłowni Będzin. Sytuacja zmieniła się na początku czerwca, kiedy akcje z poziomu 6,75 zł za sztukę podrożały do 71 zł, co jest ponad dziesięciokrotnym wzrostem.

Sytuacja przez długi czas pozostawała niejasna, aż do wczorajszego wieczora, kiedy spółka poinformowała, że zawarła z Orlen Synthos Green Energy umowę o zachowaniu poufności (NDA) w sprawie rozmów dotyczących możliwej inwestycji polegającej na wdrażaniu małych reaktorów modułowych w technologii BWRX-300 na terenach posiadanych przez spółki zależne.

Elektrociepłownia Będzin w komunikacie podkreśliła, że zawarcie umowy z Orlen Synthos Green Energy stanowi początek rozmów pomiędzy stronami dotyczących projektu. Zaznaczono, że docelowa struktura współpracy, forma, jak i warunki realizacji projektu nie są przez strony ustalone.

"Strony nie podjęły dotychczas żadnych ustaleń dotyczących komercyjnych założeń projektu. Ponadto, realizacja projektu może nie być możliwa z przyczyn niezależnych od stron, w szczególności z powodu braku spełnienia warunków koniecznych dla lokalizacji potencjalnej inwestycji" - dodano.

W czwartek OSGE, w związku informacjami dotyczącymi współpracy z EC Będzin SA, oświadczyła, że "nie planuje współpracy z EC Będzin SA". Dodano, że "przedmiotowa umowa o zachowaniu poufności podpisana została na prośbę EC Będzin w celu przedstawienia kryteriów posiadanej lokalizacji".

Morawiecki zlecił przygotowanie raportu

Do sprawy odniósł się premier Mateusz Morawiecki, który poinformował, że zwrócił się do przewodniczącego Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, aby w trybie pilnym przygotował raport ws. gwałtownych wzrostów akcji na giełdzie Elektrociepłowni Będzin.

"W związku z wątpliwościami w sprawie akcji EC Będzin zwróciłem się z prośbą do przewodniczącego Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, aby w trybie pilnym przygotował raport, który będzie podstawą do dalszych kroków" - napisał szef polskiego rządu.

"Zachowanie notowań spółki EC Będzin, jak w każdym przypadku, kiedy pojawiają się wątpliwości dotyczące możliwości wykorzystania informacji poufnych lub potencjalnej manipulacji, jest poddawane przez UKNF wnikliwej analizie" - napisał z kolei rzecznik prasowy Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Barszczewski.

Zaznaczył, że nadzór podejmuje w takich sytuacjach szereg czynności wyjaśniających, a w przypadku uzasadnionego podejrzenia wykorzystania informacji poufnych lub manipulacji, kieruje stosowne zawiadomienia do organów ścigania.

"Nadzór zawsze dąży do tego, aby w maksymalnym zakresie informować szeroki rynek o efektach działań nadzorczych. Możliwość przekazywania do publicznej wiadomości informacji na temat działań nadzoru jest w tego typu sytuacjach ściśle uregulowana przepisami prawa, a także uzależniona od okoliczności danej sprawy, przede wszystkim takich, jak dobro działań prowadzonych na dalszym etapie przez organy ścigania" - podkreślił.

Dodał, że UKNF z pełną stanowczością wykorzystuje posiadane narzędzia do wnikliwego wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy spółki EC Będzin, kierując się dobrem polskiego rynku kapitałowego i wszystkich uczestników rynku.

GPW przeprowadziła badanie wzrostu akcji EC Będzin

W ramach standardowych działań nadzorczych GPW przeprowadziła badanie ostatniego wzrostu kursu akcji spółki Będzin - poinformował Polską Agencję Prasową zespół prasowy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

GPW odpowiedziała na pytania PAP ws. ewentualnych działań spółki w związku z notowaniami akcji EC Będzin.

"W ramach standardowych działań nadzorczych GPW przeprowadziła badanie ostatniego wzrostu kursu akcji spółki Będzin, obejmujące m.in analizę aktywności uczestników obrotu, komunikaty publikowane przez samego emitenta oraz wiadomości innych podmiotów pojawiające się w przestrzeni medialnej" - poinformował PAP zespół prasowy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zastrzeżono, że informacje o podjętych ustaleniach i ewentualnych dalszych działaniach stanowią tajemnicę zawodową w rozumieniu art. 147 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. W związku z powyższym Giełda nie może przekazywać na zewnątrz informacji o podjętych czynnościach, a także o wewnętrznych ustaleniach - wyjaśniono w stanowisku GPW.

Elektrociepłownia Będzin SA jest spółką giełdową, notowaną od grudnia 1998 roku na rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego Elektrociepłownia "Będzin" w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, na mocy aktu przekształcenia z dnia 23 lutego 1993 roku - czytamy na stronie spółki.

Spółkę Orlen Synthos Green Energy utworzyły Orlen i Synthos Green Energy.