W najbliższą niedzielę w Rudzie Śląskiej odbędzie się druga runda przedterminowych wyborów prezydenta miasta. Zmierzą się w niej Michał Pierończyk i Krzysztof Majer. Obaj są bezpartyjni i startują bez jednoznacznego poparcia głównych sił politycznych.

W I turze wyborów 11 września na Michała Pierończyka, popieranego m.in. przez lokalnych działaczy Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej, zagłosowało 11 590 osób - 36,41 proc. Na Krzysztofa Mejera, mającego poparcie m.in. Ruchu Samorządowego Tak! dla Polski, PL 2050 Szymona Hołowni, Nowej Lewicy oraz - nieoficjalnie - preferowanego przez centralne struktury PO - 8 547 osób (26,85 proc.).

Obaj byli wiceprezydenci startowali z własnych komitetów. Byli współpracownikami zmarłej w czerwcu br. prezydent Rudy Śląskiej Grażyny Dziedzic, która była prezydentem Rudy Śląskiej od 2010 r.

Trzecie miejsce, z wynikiem 8 406 głosów (26,41 proc.), zajął poseł PiS Marek Wesoły - popierany przez tę partię, ale również startujący z własnego komitetu.

Pierończyk odpowiadał za sprawy zagospodarowania przestrzennego

Michał Pierończyk urodził się i mieszka w Rudzie Śląskiej. Ukończył studia w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Warszawie. Był radnym miasta w latach 2006-10, przewodniczącym komisji prawa, samorządności i bezpieczeństwa, członkiem komisji rewizyjnej i komisji oświaty. W tym samym czasie był zaangażowany w działania organizacji pozarządowych.

Od grudnia 2010 r. Pierończyk był wiceprezydentem Rudy Śląskiej odpowiedzialnym za sprawy zagospodarowania przestrzennego. Był przedstawicielem Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w zespole infrastruktury Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu w MSWiA.

Mejer doradzał Grażynie Dziedzic

Krzysztof Mejer urodził się w Sulęczynie na Kaszubach, uczył się w Kartuzach, studiował w Uniwersytecie Opolskim. Na Górnym Śląsku pracował jako dziennikarz radiowy nieistniejącego już Radia Flash, od 2001 r. był rzecznikiem prasowym dwóch wojewodów śląskich: Lechosława Jarzębskiego (SLD) i Tomasza Pietrzykowskiego (PiS).

W latach 2006-10 był producentem programu Uwaga TVN. W latach 2011-2013 pełnił obowiązki rzecznika prasowego Górnośląskiego Związku Metropolitalnego w Katowicach; od 2011 r. doradzał też prezydent Rudy Śląskiej Grażynie Dziedzic. W 2015 r. został wiceprezydentem Rudy Śląskiej. Należy do Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.

Niska frekwencja w pierwszej turze

Po I turze wyborów Pierończyk w nagraniu opublikowanym na Facebooku dziękował rudzianom za głosy. Chcę być prezydentem wszystkich rudzian, dlatego będę zabiegał o głosy wszystkich mieszkańców naszego miasta - deklarował Pierończyk.

Mejer natomiast po I turze zachęcał, zgodnie ze swoim hasłem wyborczym, do wyboru kandydata "który wyznaczy dobry kierunek dla Rudy Śląskiej". Wyraził zaniepokojenie niską frekwencją w pierwszej turze oraz przekonanie, że ten z kandydatów, który zwycięży za niespełna dwa tygodnie, ma duże szanse wygrać kolejne wybory.

Druga tura wyborów w Rudzie Śląskiej - 25 września, czyli w najbliższą niedzielę.