Policjanci z Żor zatrzymali 23-latka, który na jednej ze stacji benzynowych oblał paliwem kobietę siedzącą w samochodzie i - trzymając zapalniczkę - groził, że ją podpali. Odpowie za usiłowanie rozboju. Mężczyzna został aresztowany.

Dzień wcześniej 23-latek zdołał uciec przed policyjnym pościgiem, w którym został zatrzymany jego brat. Obaj jechali samochodem skradzionym w Czechach, wieźli narkotyki.

Zaczęli uciekać przed policją. Przewozili narkotyki

Jak podała żorska komenda, w minioną sobotę na ul. Pszczyńskiej kierujący chevroletem sparkiem na czeskich numerach rejestracyjnych na widok patrolu ruchu drogowego zmienił kierunek i ruszył w stronę centrum Żor. 

Mundurowi przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych nakazali kierowcy zatrzymać pojazd. 22-latek zaczął uciekać, popełniając szereg drogowych wykroczeń. Przy wsparciu drugiego patrolu pojazd został zatrzymany na ul. Francuskiej. W samochodzie mundurowi znaleźli narkotyki. Kierujący był trzeźwy, a badanie krwi stwierdzi, czy nie kierował pod wpływem środków odurzających - poinformowali policjanci.

Samochodem jechał także 23-letni brat kierowcy, któremu udało się uciec przed policją. 

Zaczepiał ludzi i prosił o drobne. Później oblał kobietę benzyną

Następnego dnia 23-latek w rejonie jednej ze stacji paliw zaczepiał ludzi i bezskutecznie prosił o drobne pieniądze. 

W pewnym momencie wszedł do samochodu, w którym siedziała kobieta i oblał paliwem jej ubranie oraz wnętrze pojazdu, żądając opuszczenia samochodu. Przez cały czas trzymał w dłoni zapalniczkę, grożąc podpaleniem. Wołanie kobiety o pomoc usłyszał nowo przyjęty policjant, który jest w trakcie szkolenia podstawowego w Szkole Policji w Katowicach. Stróż prawa niezwłocznie zareagował. Wraz z innym świadkiem wyciągnął mężczyznę z pojazdu, a następnie przekazali go patrolowi, który przyjechał na miejsce - przekazała żorska komenda.

Zatrzymani mężczyźni to mieszkańcy powiatu żywieckiego, którzy byli już wcześniej notowani przez policję. Okazało się, że chevrolet, którym jechali, pochodził z rozboju, do którego doszło w grudniu w Czechach

23-latek został aresztowany pod zarzutem usiłowania rozboju, za co grozi mu do 12 lat więzienia. Kierujący, oprócz utraty prawa jazdy, odpowie za paserstwo i posiadanie narkotyków, za co grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. 22-latek przyznał się do winy, trafił pod policyjny dozór.