Czy piękny las przetnie kolejna droga? Radni Katowic przyjęli dziś miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który umożliwia budowę drogi przez las w dzielnicy Panewniki. Miasto podkreśla, że przyjęcie planu nie przesądza realizacji tej inwestycji, ale mieszkańcy protestują. W ostatnich dniach zbierali podpisy pod petycją "Nie dla drogi przez las panewnicki".

Miasto Katowice planuje zniszczenie zielonych płuc Katowic, lasu panewnickiego, w rejonie Owsiana-Gościnna w celu zbudowania drogi mierzącej ok. 40 metrów szerokości (6 pasów ruchu) i jest kompletnie głuche na sprzeciw i podpisy setki mieszkańców, uwagi Rady Dzielnicy nr 6 Ligota-Panewniki i lokalnego nadleśnictwa!!! - napisali autorzy petycji, którą w ciągu kilku dni podpisało ponad 1100 osób.

Dziś przeciwnicy planu zagospodarowania przestrzennego przyszli na sesję rady miasta. Budowa drogi doprowadzi do fragmentacji lasu, do zniszczenia lasu. Wpłynie negatywnie m.in. na migrację zwierząt - mówi Kama Klimsa ze społeczności Ochrońmy Wspólnie Zieloną Ligotę i Panewniki.

Nazywają ją "drogą donikąd"

Mieszkańcy nie widzą sensu w budowaniu nowej drogi. Nazywają ją "drogą donikąd".

Nikt nie wyjaśnił jaka jest potrzeba budowania nowej drogi: na północy nie połączy się z A4 (Ruda Śląska w swoim planie zagospodarowania tego nie przewiduje), zaś koszt połączenia nowej drogi na południu z ulicą Kościuszki jest olbrzymi. Tym samym wielopasmowa droga zacznie się i skończy w środku lasu... i to zamiast lasu! - czytamy w petycji.

Co na to urząd miasta?

Miasto podkreśla, że ujęcie drogi w planie zagospodarowania przestrzennego nie przesądza o realizacji tej inwestycjiStanowi jedynie rezerwę terenu określającą brzegowe warunki ewentualnych prac projektowych w przyszłości (...). Ustalenia rezerwy terenowej na cele komunikacyjne wynika z potrzeby zapewnienia drożności układu komunikacyjnego miasta i jego właściwego poziomu bezpieczeństwa - informuje urząd miasta.

Stan obecny odbiega od pożądanego współcześnie poziomu bezpieczeństwa w poruszaniu się w ciągu ul. Owsianej i istotnie ogranicza możliwości wprowadzenia transportu zbiorowego. Ustalenie przeznaczenia terenu w planie nie przesądza o wycięciu drzew. Szczegółowe dane dotyczące liczb i zasadności podejmowania każdego z takich działań gromadzone są na potrzeby projektowania budowlanego. Obecny projekt planu uzyskał wszystkie wymagane prawem opinie i uzgodnienia w tym środowiskowe - podaje miasto.

Rada miasta przyjęła plan zagospodarowania przestrzennego dla Panewnik. "Za" głosowało 14 radnych (Forum Samorządowe i PiS), przeciwko było 12 radnych (Koalicja Obywatelska i radny niezrzeszony).