Przeprowadzone w niedzielę referendum w sprawie odwołania burmistrza i rady miejskiej w Murowanej Goślinie (Wielkopolskie) jest nieważne. Doo urn poszło zbyt mało osób. Zabrakło nieco ponad 40 głosów.

Burmistrz podpoznańskiej Murowanej Gośliny Dariusz U. od początku roku przebywa w areszcie. Z protokołów Miejskiej Komisji ds. Referendum  wynika, że do ważności referendum w niedzielę zabrakło głosów nieco ponad 40 osób.

Referendum w sprawie odwołania władz gminy przed upływem kadencji byłoby ważne, gdyby wzięło w nim udział nie mniej niż 4 892 osób. Miejska komisja ds. referendum podała w poniedziałek, że w głosowaniu w sprawie odwołania burmistrza w niedzielę wzięło udział 4849 osób, w sprawie odwołania rady gminy - 4848 osób.

Także poprzednie, przeprowadzone w sierpniu 2021 r., referendum w sprawie odwołania burmistrza i rady miejskiej w Murowanej Goślinie było nieważne.

Burmistrz z zarzutami

11 stycznia - na polecenie prokuratury - funkcjonariusze CBA zatrzymali burmistrza i sześć innych osób, w tym dwóch przedsiębiorców, córkę burmistrza i pracowników samorządowych z Murowanej Gośliny. Sprawa dotyczyła nieprawidłowości, do których miało dojść w latach 2019-2021 w Urzędzie Miasta i Gminy Murowana Goślina. 

Samorządowiec po zatrzymaniu usłyszał 12 zarzutów, głównie korupcyjnych. W kolejnych miesiącach doszły kolejne zarzuty.

Inicjatorzy referendum chcieli odwołania Dariusza U. przekonując, że "skala zarzutów prokuratorskich, ciążących na nim i jego współpracownikach jest niespotykana w historii samorządu w Polsce". Chcieli też odwołania rady miejskiej i przeprowadzenia wyborów nowej rady, "która będzie realnie kontrolować burmistrza i uchwalać prawo, które jest korzystne dla mieszkańców".

Dariusz U. jest burmistrzem Murowanej Gośliny od 2014 r. W wyborach samorządowych w 2018 r. zdobył prawie 57 proc. głosów, a jego komitet wyborczy do rady miasta Murowana Goślina poparło ponad 46 proc. głosujących. Kandydaci startujący z komitetu burmistrza uzyskali 12 z 15 mandatów w radzie.