Nowoczesne i świetnie wyposażone laboratorium powstanie w lubelskim sanepidzie. Jego koszt wyniesie 44 miliony złotych. Dziś podpisano umowę na budowę obiektu.

Przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie powstanie laboratorium klasy BSL3 (czynniki biologiczne należące do grupy 3 to takie, które mogą wywoływać ciężkie choroby ludzi i zwierząt, a ich leczenie jest możliwe).

Dziś lubelski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Maria Korniszuk i wiceprezes zarządu spółki Baudziedzic Marcin Baran podpisali umowę na budowę laboratorium mikrobiologicznego o klasie zabezpieczeń BSL3 (ang. Biosafety Level) wraz z infrastrukturą techniczną i wyposażeniem dla WSSE w Lublinie.

Zabezpieczenie Polski południowo-wschodniej

Korniszuk przekazała, że laboratorium o powierzchni blisko 860 metrów kwadratowych powstanie przy ul. Pielęgniarek 6 w Lublinie. Zostanie ono połączone przejściem nadziemnym z istniejącym budynkiem WSSE. Koszt inwestycji to 44,3 mln zł, a budowa potrwa do października 2023 r.

Laboratorium pozwoli badać różnorodne wirusy i zagrożenia.

Będzie to laboratorium o III stopniu referencyjności, które pozwoli badać różne wirusy i zagrożenia, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzkiego. Ulokowanie takiego laboratorium w Lublinie pozwoli zabezpieczyć region Polski południowo-wschodniej - stwierdził Główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka dodając, że w tego typu laboratoriach prowadzi się wysokospecjalistyczne badania, dlatego jednostka będzie działać ponadregionalnie.

"Dodatkowy argument, żeby tę inwestycję zrealizować w Lublinie"

Zdaniem obecnego na podpisaniu umowy wiceministra finansów Artura Sobonia, nowe laboratorium podniesie jakość świadczonych usług i tempo ich realizacji. Następnie zwrócił uwagę na wagę bezpieczeństwa militarnego, gospodarczego, energetycznego i zdrowotnego.

Podniesienie poziomu bezpieczeństwa poprzez własne, bardzo zaawansowane laboratorium, jeśli chodzi o możliwości pobierania próbek i ich badania, które jest w stanie pomagać w sytuacjach różnego rodzaju kryzysów, zagrożenia i realnie poprawiać nasze bezpieczeństwo to dodatkowy argument, żeby tę inwestycję zrealizować w Lublinie - stwierdził Soboń.

Ograniczone możliwości obecnego laboratorium

Obecne laboratorium ma ograniczone możliwości. Było to bardzo odczuwalne w trakcie pandemii - trzeba było wówczas zlecać wykonywanie testów nawet w innych województwach. Lubelski sanepid w latach 2020 i 2021 wykonał ponad 58 tys. badań w kierunku SARS-CoV-2.

Wojewódzki inspektor sanitarny przypomniała, że położenie województwa lubelskiego przy granicy UE i strefy Schengen stawia przed sanepidem pewne zadania. Musimy być przygotowani na zagrożenia i zawsze być krok wcześniej, abyśmy mogli zadbać w sposób należyty o zdrowie publiczne naszego społeczeństwa - powiedziała dodając, że inwestycja ma kluczowe znaczenie dla działalności inspekcji sanitarnej i bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Lubelszczyzny. Jak zaznaczyła, to "pozwoli w godny sposób zapewnić warunki pracy pracownikom WSSE".

Laboratorium zostanie sfinansowane z budżetu państwa oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.