W szpitalu im. Kopernika w Łodzi przeprowadzono pierwszą transplantację komórek szpiku od dawcy niespokrewnionego. Biorcą była 49-letnia pacjentka z ostrą białaczką szpikową.

Zabieg odbył się w Oddziale Hematologii i Transplantologii Szpitala im. Kopernika w Łodzi. Przygotowania do tego niegu trwały 1,5 roku - wyjaśnia kierownik Oddziału prof. Agnieszka Wierzbowska. Teraz nie będziemy już musieli odsyłać pacjentów do innych ośrodków transplantologii.

Przeszczep komórek od zgodnego dawcy daje obecnie jedyną możliwość na całkowite wyleczenie z choroby. Szpital im. Kopernika to jedyny ośrodek w Łódzkiem, gdzie wykonuje się takie transplantacje szpiku kostnego.

Jest to transplantacja w postaci infuzji dożylnej; trwała około godziny - dodaje Olga Grzybowska, która prowadzi pierwszą pacjentkę po przeszczepie szpiku od niespokrewnionego dawcy. Zabieg przebiegł bez powikłań. Pacjentka czuje się dobrze i na razie wszystko przebiega zgodnie z planem - dodała.

Pierwszym etapem było podpisanie umowy z Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie na poszukiwanie i prowadzenie doboru dawców dla łódzkich pacjentów. Kolejnym krokiem było uzyskanie od Poltransplantu zgody na finansowanie świadczeń zdrowotnych w zakresie poszukiwania i doboru niespokrewnionych i/lub haploidentycznych dawców komórek krwiotwórczych.

Ostatni etap obejmował podpisanie umów z wyspecjalizowanymi firmami transportowymi, których kurierzy będą odbierać materiał przeszczepowy z ośrodków pobierających szpik na całym świecie i dostarczać go do Łodzi.

Rozpoczęcie wykonywania alotransplantacji od dawców niespokrewnionych pozwoli na kompleksowe leczenie transplantacyjne pacjentów z ostrymi białaczkami w łódzkim szpitalu. Sukcesywnie ma być zmniejszana liczba chorych wysyłanych obecnie do innych ośrodków hematologicznych w Polsce.

Czym jest alotransplantacja?

Transplantacje od dawcy niespokrewnionego przeprowadza się w sytuacji, gdy pacjent z nowotworem krwi nie ma zgodnego w układzie zgodności tkankowej HLA dawcy rodzinnego. Wtedy następuje przeszukanie polskich i światowych rejestrów zawierających bazę potencjalnych dawców szpiku w celu wytypowania dla pacjenta optymalnego dawcy zgodnego genetycznie.

Gdy dawca zostanie znaleziony, po wyrażeniu zgody, musi przejść ocenę lekarską wraz z niezbędną diagnostyką w celu ostatecznej kwalifikacji do oddania komórek krwiotwórczych. Co istotne - dawca zawsze pozostaje anonimowy dla swojego biorcy.

Transplantacje szpiku w szpitalu im. Kopernika

Pierwszą transplantację szpiku w Oddziale Hematologii i Transplantologii przeprowadzono w 2001 roku. Było to przeszczepienie autologiczne, w którym pacjent otrzymuje swoje własne komórki krwiotwórcze - po wcześniejszym leczeniu chemioterapią, niszczącą komórki nowotworowe szpiku.

Od czasu pierwszej transplantacji Oddział Hematologii i Transplantologii wykonał w sumie prawie 900 przeszczepień auto- i alogenicznych.

Pierwsza transplantacja szpiku od dawcy niespokrewnionego jest drugim sukcesem łódzkiego szpitala w tym roku. W maju po raz pierwszy przeprowadzono terapię komórkową u pacjentki z chłoniakiem DLBCL, u której dokonano infuzji autologicznych, zrekombinowanych limfocytów CAR-T.