Jeszcze w tym miesiącu ma rozpocząć się modernizacja Pasażu Schillera w Łodzi - poinformował łódzki magistrat. Inwestycja, dzięki której pasaż ma stać się miejscem zielonym i bezpiecznym, ma kosztować ponad 18,8 mln zł.

Zgodnie z planami jeszcze w sierpniu w pasażu mają pojawić się ekipy budowlane. Wykonawca przygotować ma najpierw plac budowy i rozpocząć niezbędne rozbiórki, potem zaczną się prace. 

Nawierzchnia i sieci podziemne zostaną całkowicie wymienione. Nie zabraknie nowych elementów małej architektury - postawimy ławki, kosze na śmieci, stojaki i zamontujemy nowe oświetlenie. Co najważniejsze, pasaż się zazieleni. Posadzimy na nim ponad 50 drzew, pojawią się też krzewy ozdobne i kwiaty – podkreśliła Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich.

W pasażu pojawią się rośliny kwitnące na biało w okresie letnim. Natomiast jesienią liście niektórych roślin, głównie zimozielonych, zabarwią się na kolor brunatnoczerwony. W pasażu pojawią się nowe zieleńce; w planach jest posadzenie takich gatunków jak cebulica syberyjska, śnieżyczka przebiśnieg, zawilec mieszańcowy, ciemiernik orientalny, barwinek pospolity, jeżówka purpurowa czy rozplenica japońska.

Z pasażu zniknie stara fontanna. W zamian pojawi się nowa, posadzkowa. Po remoncie na płycie pasażu nie będzie już miejsc parkingowych.

Zamontowane zostaną kamery podłączone do systemu monitoringu miejskiego.