​Dwie prapremiery, warsztaty i koncerty zespołu Chłopcy kontra Basia - to atrakcje zaplanowane na najbliższy weekend przez Teatr Pinokio w Łodzi, który oficjalnie rozpocznie działalność w nowej siedzibie przy ul. Sienkiewicza 75/77.

Dwie prapremiery, wystawa, warsztaty i koncerty zespołu Chłopcy kontra Basia - w tak atrakcyjny sposób już w ten weekend Teatr Pinokio w Łodzi oficjalnie rozpocznie działalność w nowej siedzibie przy ul. Sienkiewicza 75/77.

Teatr długo czekał na tę przeprowadzkę, choć zespół zawsze z sentymentem będzie myślał o poprzedniej, wieloletniej siedzibie, gdzie budowała się jego historia. Teraz zyskujemy nowe możliwości i komfort pracy. Chcemy, by ta przestrzeń była miejscem spotkań ze sztuką, twórczego fermentu i nowego myślenia o teatrze młodego widza. To tu możemy budować otwartą międzypokoleniową teatralną społeczność, skupioną wokół odważnych, bezkompromisowych spektakli - podkreślił dyrektor Teatru Pinokio Gabriel Gietzky.

Nowym domem teatru stał się zrewitalizowany zespół pofabryczny, łączący industrialny charakter z nowoczesną architekturą i mieszczący aż dwie sceny: dużą na 150 miejsc i małą dla 60 widzów, a także przestronne sale warsztatowe i własne studio nagrań.

Zakamarki dawnej fabryki Wigencja, która zamieniła się w świątynię sztuki, będzie można poznać podczas oprowadzania zaplanowanego na piątek. Odbędzie się ono w dwóch turach o godz. 16.30 i 17.15. Z kolei o godz. 18.00 z koncertem wystąpi zespół Chłopcy kontra Basia, który nie tylko zaprezentuje autorski materiał, ale też w charakterystycznym dla siebie stylu łączącym folk z jazzem na nowo zinterpretuje utwory ze spektakli Pinokia.

W sobotę dwie prapremiery

Na Małej Scenie, o godz. 12.00 zagości wydarzenie sceniczne "Zamieniam się w słuch", adresowane do widzów od czwartego roku życia. Spektakl w reżyserii Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy, inspirowany jest stworzoną przez prof. Monikę Wiśniewską-Kin metodą nauki czytania "Skuteczne zdziwienie", wdrażaną pilotażowo w łódzkich przedszkolach. Wyzwalanie obrazu dźwiękowego oraz wizualnego głosek i liter w dziecięcej świadomości poprzez słowo, obraz oraz ruch ma rozbudzać wrażliwość i sprawność intelektualną małych widzów.

O godz. 16.00 po raz pierwszy zobaczyć będzie można "Ciepłe pszczoły, zimne jelenie albo jak pozbyć się dzieci" w reżyserii Gabriela Gietzky'ego. To bazująca na trylogii Petera Wohllebena historia o życiu leśnej wspólnoty. Twórcom zależało na stworzeniu wielowątkowej opowieści o synergii i odpowiedzialności za wspólnotę. To propozycja dla widzów od siódmego roku życia.

Obu spektaklom premierowym, zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, towarzyszyć będą działania edukacyjne: warsztaty kontekstowe oraz autorska gra przestrzenna przybliżająca kluczowe pojęcia leśnej ekologii, rozgrywająca się w przestrzeniach nowej siedziby teatru. Liczba miejsc jest ograniczona, więc organizatorzy proszą o zgłoszenie chęci udziału pod numerem telefonu 42-636-66-90. Pod tym samym numerem przyjmowane są zapisy na sobotnie oprowadzanie.

Jak zapowiada dyrekcja Pinokia, repertuar pierwszego sezonu w nowej siedzibie wypełnią również tytuły, które zdążyły już podbić serca dziecięcej publiczności. Widzowie znów będą mogli prześledzić poruszającą, choć nieoczywistą historię o odwadze do bycia sobą dzięki spektaklowi "Mój cień jest różowy", poznać losy Pana Ryjówki i jego żony w spektaklu "Pani za Malutka" czy odkryć świat bez słów z projektem "Wojnokraka", zrealizowanym w dwóch językach polskich - fonicznym i migowym.

Powrócą także "Dzieci z Bullerbyn", "Wielki Buzz Grow" i "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek". Będą również kolejne premiery. 2 grudnia w repertuarze zagości "Księga dżungli", a do końca sezonu teatr przy Sienkiewicza zrealizuje jeszcze dwa nowe tytuły.
Premiery, wystawa i koncert odbywają się w ramach zadania "Teatr Otwartej Formy: DALECY - BLISCY.