Muzeum Narodowe w Krakowie ma 143 lata. Urodziny chce świętować razem z publicznością. Już od dziś zaplanowano warsztaty, oprowadzania po wystawach w towarzystwie kuratorów, spektakle i koncerty.

Bilety na wszystkie wystawy stałe i czasowe, od piątku do niedzieli (7-9 października) będą kosztować tylko 5 złotych.

Wśród urodzinowych atrakcji znalazły się: pokaz prac twórców "upcyklingu" , którzy z materiałów odpadowych tworzą dzieła inspirowane kolekcją MNK, warsztaty z projektowania i personalizowania ubrań, oprowadzania po muzealnych oddziałach i wystawach oraz koncerty.

Już dziś o g. 20.00 w Gmachu Głównym MNK wystąpią Marek Bałata i Dominik Wania. W sobotę podczas koncertu w zakopiańskiej Willi Atma o g. 18.00 oprócz kompozycji Szymanowskiego, Grzegorza Fitelberga, Mieczysława Karłowicza i Witolda Lutosławskiego znajdzie się prawykonanie utworu Maciej Zimka "AB ORIENTE LUX", napisanego specjalnie na tę okazję.

W finale urodzin, w niedzielę od g. 11.30 do 13.00 zaplanowano "event muzyczno-taneczny" z udziałem publiczności zgromadzonej na Rynku Głównym w Krakowie.

Krakowskie muzeum jest najstarszą instytucją w Polsce, noszącą nazwę "Narodowe". Zostało założone w 1879 r. i jest największą placówką pod względem liczby oddziałów i zbiorów, którymi się opiekuje. MNK ma 12 oddziałów i 1 mln muzealiów.

Jego pierwszą siedzibą były Sukiennice, a początkiem zbiorów był dar malarza Henryka Siemiradzkiego - jego obraz "Pochodnie Nerona". Idąc za jego przykładem kilkudziesięciu polskich artystów przekazało swoje dzieła na rzecz nowo powstającego muzeum.

 Do najsłynniejszych dzieł malarskich, które można oglądać w MNK należą: "Śmierć Ellenai" Jacka Malczewskiego, "Czwórka" Józefa Chełmońskiego, "Szał" Władysława Podkowińskiego, "Dziewczynka z chryzantemami" Olgi Boznańskiej oraz wystawiane w Muzeum Czartoryskich "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta i "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci. 

Rocznie muzeum odwiedza około milion osób

Mimo, że jeszcze na wiosnę obowiązywały ograniczenia pandemiczne, to na początku października liczba zwiedzających Muzeum Narodowe w Krakowie przekroczyła 1 milion - powiedział dyrektor tej instytucji Andrzej Szczerski.

W jego ocenie wysoka frekwencja jest efektem otwarcia nowych wystaw stałych i popularnych wystaw czasowych, m.in. "Jacek Malczewski romantyczny", "Nowy początek. Modernizm w II RP", "Łempicka".

Szczegóły, zasady rezerwacji, godziny i daty urodzinowych wydarzeń znajdziecie tutaj.