Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie po raz kolejny ogłosił zbiórkę fusów z kawy, które będą przeznaczone do zimowego posypywania ścieżek i alejek w parkach. Pomysł na takie wykorzystanie tych odpadów przyszedł ze Lwowa i po testach był z powodzeniem stosowany zeszłej zimy.

Jak poinformował ZZM, jako dostawcy poszukiwane są przede wszystkim kawiarnie działające w centrum miasta, w takich dzielnicach jak: Stare Miasto, Grzegórzki oraz Krowodrza.

"Ważne jest, abyśmy podczas odbioru mogli zabrać min. 20 kg tej naturalnej, pachnącej posypki. Możecie również połączyć siły i w jednej lokalizacji wyznaczyć miejsce odbioru fusów, które dotrą do Was z kilku pobliskich miejsc, bądź kilku Waszych placówek" - zaapelowali urzędnicy z ZZM.

Zgłoszenia przyjmowany są poprzez specjalny formularz dostępny na stronie ZZM. Można w nim zdeklarować wstępnie częstotliwość odbioru fusów.

Jak wyjaśniono, fusy z kawy używane będą w głównie na terenie Plant Krakowskich, a ze względu na brak możliwości magazynowania ich w dużej ilości będą odbierane w miarę zapotrzebowania związanego z zimową aurą sukcesywnie we wtorki oraz czwartki.

Pomysł wykorzystania kawowych fusów do zimowego utrzymania ścieżek i alejek w parkach przyszedł do Krakowa ze Lwowa. Dwa lata temu wykonano pierwsze testy. Analiza kawowego pilotażu wykonana przez Wydział Leśny Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie nie wykazała jego szkodliwego oddziaływania na glebę, dlatego w kolejnym sezonie zimowym przedsięwzięcie było kontynuowane na szerszą skalę.

Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf mówił wtedy, że fusy z kawy nie mogą zimą całkowicie zastąpić piasku sypanego w krakowskich parkach, bo dziennie zużywanych jest od 75 do 80 ton. Sięgniecie po fusy z kawy ma wymiar ekologiczny - to naturalny nawóz oraz sposób na zmniejszenie ilości odpadów.

W Krakowie w parkach i zieleńcach utrzymywanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej obowiązuje zakaz używania soli. Jest to sprawdzane przez miejskich ogrodników, a każde ewentualne użycie soli skutkuje naliczeniem kar umownych na firmy utrzymujące parki.

Z kolei pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania do odśnieżania stosują sól wyłącznie na jezdniach i starają się nie solić w pobliżu zieleńców i terenów zielonych. Na obszarze Starego Miasta wykorzystywany jest wyłącznie chlorek wapnia i piasek.