Mija 45 lat od wpisania na światową listę UNESCO centrum Krakowa i Kopalni Soli w Wieliczce. Jak powiedział prezydent miasta Jacek Majchrowski, zapowiadając obchody jubileuszu, "wpis otworzył nam całą masę drzwi do różnego typu organizacji międzynarodowych, z którymi współpracujemy".

UNESCO (w języku angielskim skrótowiec ten oznacza: United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization), czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury jest instytucją ONZ.

Pierwszy spis obiektów dziedzictwa kulturowego i naturalnego o wyjątkowej wartości uzgodniono podczas sesji UNESCO w Waszyngtonie w dniach 5-8 września 1978 roku.

W jej trakcie na listę wpisano centrum Krakowa, a także Kopalnię Soli Wieliczka.

W stolicy województwa małopolskiego zaplanowano w związku z tym uroczyste obchody.

Centrum Krakowa

W środę odbyła się konferencja prasowa w związku z 45. rocznicą wpisania centrum miasta na listę UNESCO. Prezydent Jacek Majchrowski przypomniał wówczas, że wpisany został cały obszar historycznego centrum miasta, a nie pojedynczy obiekt - jak to zwyczajowo się dzieje.

Wpis na światową listę UNESCO otworzył nam całą masę drzwi do różnego typu organizacji międzynarodowych, z którymi współpracujemy. Zmobilizował całe środowisko historyków sztuki, konserwatorów zabytków, ale także mieszkańców - powiedział Majchrowski.

Jeszcze tego samego roku powstał Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK), który - z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa - do dziś wspiera prace konserwatorskie.

Majchrowski zapowiedział huczne obchody jubileuszu. W programie są spotkania, kongresy, wręczenie nagrody Europa Nostra bazylice Mariackiej za konserwację ołtarza Wita Stwosza.

Spektakularnie zapowiada się Pochód Kopernikański, który w sobotę o godzinie 17 wyruszy sprzed Bramy Floriańskiej na Rynek Główny. Do udziału w paradzie zaproszeni są wszyscy. Teatr KTO przygotował dla uczestników kilka tysięcy masek, dzięki czemu każdy będzie mógł poczuć się jak aktor tego pochodu.

Będzie to widowisko w konwencji teatru średniowiecznego. Będzie zabawa. Rytm widowiska wybijać będzie sześciu bębnistów - mówił dyrektor Teatru KTO i reżyser widowiska Jerzy Zoń.

W pokazie ma iść ponad 200 artystów, którzy zainscenizują sceny z XV i XVI w. Sceny teatralne rozgrywać mają się nie tylko na ulicach, ale też dwa metry nad głowami przechodniów. Wśród bohaterów będą m.in. czarownice i smok poszukujący dziewicy. Mikołaj Kopernik przejdzie w otoczeniu bogatych mieszczan.

Autorem tekstów scen, oddających klimat czasów Kopernika, jest krakowski poeta Bronisław Maj.

Szczegóły dotyczące obchodów 45-lecia wpisania Krakowa na listę UNESCO znajdziecie TUTAJ.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Jak powiedział w rozmowie z reporterem RMF FM Markiem Wiosło prezes Kopalnia Soli w Wieliczce Paweł Nowak, "wpis to po pierwsze szanse, jeśli chodzi o informowanie turystów z całego świata o tym, że warto taki obiekt zobaczyć, a z drugiej strony to ogromna odpowiedzialność - państwo polskie podjęło na siebie zobowiązanie utrzymania tego zabytku w niezmienionej formie".

Nie ma na świecie obiektu, który by posiadał takie walory jak Kopalnia Soli w Wieliczce - podkreślił. Jak dodał, "to możliwość zobaczenia czegoś, czego nie można zobaczyć w żadnym miejscu na świecie".