Kamil Stoch zapewnił sobie triumf w tegorocznym sezonie Pucharu Świata w skokach narciarskich! Zdobycie Kryształowej Kuli przypieczętował w zawodach w słoweńskiej Planicy. Polak zajął czwarte miejsce. Do końcowego triumfu w klasyfikacji generalnej wystarczyła mu lokata w czołowej ósemce.

Stoch po pierwszej serii był szósty po skoku na 131,5 metra. Prowadził Anders Bardal. Norweg uzyskał 136,5 metra i 0,4 punktu wyprzedzał Austriaka Andreasa Koflera (134 metry). Trzeci był jego rodak Gregor Schlierenzauer (130,5 metra).

Dziesiąte miejsce zajmował Maciej Kot, który skoczył 130 metrów, a piętnasty był Piotr Żyła (128 metrów). Z dalszej rywalizacji odpadli Klemens Murańka (125,5 metra, 35. miejsce) i Dawid Kubacki (123 metry, 38.)

W drugiej serii Stoch skoczył 134 metry i awansował na czwartą pozycję. Gwarantowała mu ona triumf w klasyfikacji generalnej tego sezonu i zdobycie Kryształowej Kuli. Zawody wygrał Niemiec Severin Freund, który po pierwszym skoku był poza podium, ale w drugim poleciał aż na 137,5 metra. Bardal wylądował na 134,5 metra i zajął drugą lokatę ze stratą 0,3 punktu. Na najniższym stopniu podium stanął Słoweniec Peter Prevc.

Na ósmej lokacie zawody zakończył Kot, który w drugiej próbie uzyskał 135 metrów. Żyła (122 metry) spadł na 20. miejsce.

Poszedł w ślady Małysza

Stoch jest drugim Polakiem, który zdobył Puchar Świata. Pierwszym był Adam Małysz, który triumfował w tym cyklu cztery razy.

Przed rokiem Stoch zajął trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej i został trzecim Polakiem na podium, po Małyszu (pięciokrotnie) i Stanisławie Bobaku (raz).